A fórumot házigazdaként köszöntő dr. Bóka István füredi polgármester több más mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy senki ne engedjen a viszonylagosan nagy pénzbőség csábításának. Csak olyan fejlesztést szabad csak elindítani, amelynek később a működését is finanszírozni tudják. Horváth András, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács gazdaságfejlesztési bizottságának elnöke a TDM szervezetek létrehozásával kapcsolatban fogalmazott hasonlóan. Mint mondta, csak akkor szabad belefogni a szervezet felállításába és a programok elindításába, ha a támogatások megszűnése után is lesz ereje a közösségnek a működtetésre. Véleményét osztotta Mányai Roland is. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium turisztikai főosztályának vezetője előadásában elmondta, hogy a TDM-re alapuló rendszer valójában nem valami gyökeresen új dolog, hanem az eddigi jó tapasztalatok összegzése, egy sajátos logika, szemléletmód, ami elősegítheti a hatékony alkalmazkodást a piaci kihívásokhoz. De csak ott érdemes létrehozni TDM szervezetet, ahol valóban van turizmus, hisz ez garantálja a fenntarthatóságot. A létrehozás és működtetés másik alapvető feltételeként a TDM szervezethez kapcsolódó apparátus hatékony munkáját jelölte meg. Ha ezek az emberek nem tudnak majd olyan eredményeket produkálni, amiért a tagoknak megéri finanszírozni őket, akkor fölösleges az egész - mondta a főosztályvezető.
Kérdésként merült fel, hogy a feltételrendszer miért csak a megszálló vendégeket preferálja, a napi látogatókat nem. Így az olyan népszerű kirándulóhelyek, mint például Nagyvázsony, nem nagyon kapcsolódhatnak be. Mint a főosztályvezető elmondta, azért a vendégéjszakákra helyezték a hangsúlyt, mert az azok után befolyó idegenforgalmi adó lehet a biztosítéka a fenntarthatóságnak. Ahol nincs megfogható turisztikai bevétel, ott nem sok esély van a hosszú távú finanszírozásra. Így a végén kamatostul vissza kellene kérni a támogatást a szervezetektől. Felelősen nem idézhetnek elő ilyen helyzetet.
Dani Barbara, az MT Zrt. Balatoni Regionális Turisztikai Projektirodájának vezetője Nagyvázsonynak és a hasonló helyzetben lévő településeknek azt tanácsolta, hogy társuljanak a közelben olyan üdülőhellyel - Nagyvázsony például Zánkával -, amelynek megfelelő a vendégforgalma. Így kölcsönösen segíthetnék egymás a kínálat bővítésében is. Mányai Roland az eddig átnézett pályázati regisztrációk alapján elmondta, hogy országosan, de egy-egy térségben is rendkívül különböző az indulók felkészültsége. Sokan kaphatnak ezért olyan visszajelzést, hogy csiszolják tovább az elképzeléseiket, feleslegesen ne pályázzanak az idén. Ők sem maradnak persze ki, mert jövőre újra megnyílik a lehetőség. A főosztályvezető előadásában szólt arról is, hogy a jelenlegi politikai helyzet ismeretében nincs sok esély arra, hogy a Parlament az idén elfogadja a turisztikai törvényt, pedig fontos sarokpontokat lehetne benne szabályozni. Ennek megvalósulását hátráltatja az is, hogy a tartalmi bővítésben meghatározó szerepet játszó igazságügyi tárca és a Pénzügyminisztérium nem feltétlenül partner az ügyben. (Balatontipp)