Bécs – most vagy soha: az új mottó azokat a honfitársainkat célozza meg, akik az osztrák főváros közelsége miatt halogatják az utazást, mondta el Eva Daxler a Wien Tourismus képviseletében. Hozzátette: optimizmusra ad okot, hogy ez év január-februárjában 16 %-kal nőtt a Bécsbe látogató magyar vendégek száma. Eva Daxler emlékeztetett: az amerikai Forbes magazin tavalyi toplistája szerint Bécs a világ legélhetőbb városa, megelőzve két svájci várost, Zürichet és Genfet is. Meglátása szerint a jó életminőséghez hozzájárul a város gazdag kulturális kínálata. A médiamenedzser az idei programok közül kiemelte a Mahler-évfordulót. A Bécsi Operát tíz éven át vezető zeneszerző 150 éve született, jövőre pedig halálának 100. évfordulóját ünnepli a világ. A Bécsi Filharmonikusok májusban öt estén át játszanak majd Mahler-műveket. Szintén a klasszikus zene kedvelői számára jó hír, hogy a Bécsi Állami Operaház egyes előadásait egy 50 négyzetméteres kivetítőn kísérhetik figyelemmel a Herbert von Karajan téren, élőben és ingyenesen.
A bécsi Szecesszió Házának tervezője, Joseph Maria Olbrich művészetét mutatja be a Leopold Múzeum retrospektív kiállítása június 18-tól szeptember végéig. A mexikói Frida Kahlo munkásságát tekinti át egy másik bécsi tárlat, amely a művésznő mintegy 70 festményét és 30 rajzát mutatja be a Művészetek Fóruma kiállítótermeiben. Szeptemberben Picasso-kiállítás nyílik az Albertinában, októbertől Rodin műveit állítja ki a Belvedere. Idén január elseje óta számos bécsi múzeumot látogathatnak ingyenesen a 19 évnél fiatalabbak, emlékeztetett Eva Daxler. A július eleji Bécsi Jazz Fesztivál idejére a város legszebb helyszínei alakulnak át jazzszínpaddá. A szeptemberi divathetet októberben a Bécsi Designhét követi majd.
Grazban már májusban a designé a főszerep, mondta el a város képviseletében Suzanne Höller, aki a grazi Gudrun Wallenböck tervezte ruhában jelent meg a sajtótájékoztatón. Az olasz hangulatú grazi óváros történelmi épületei a modern építészet alkotásaival keverednek a városban. Utóbbira jó példa a Kunsthaus vagy az úszó Mura-sziget, amelyek 2003-ban nyitották meg kapuikat: ekkor volt ugyanis Graz kulturális főváros. A város idén is számos fesztvállal várja látogatóit: a Styriarte, a Jazz-nyár, a Serenata, vagy az Elevate rendezvényei várhatóan számos vendéget vonzanak majd. Suzanne Höller kiemelte továbbá a kulináris élményeket: augusztus 28-án például különleges szabadtéri program várja az ínyenceket, egy 500 főre terített hosszú, fehér abroszos, gyertyafényes asztalhoz ülhetnek a vendégek Graz utcáin.
Salzburg nem panaszkodhat: az évi mintegy 4500 kulturális rendezvényre több mint 6 millió látogató érkezik minden évben Mozart szülővárosába. A gazdasági válságot megérezte ugyan Salzburg is, de a vendégéjszakák 2,2 %-os visszaesése nem nevezhető jelentősnek. Az idei nyári időszak a Mozart Szimfonikus Koncertekkel és egy Fúvószenei Fesztivállal indul. 90. születésnapját ünnepli idén a Salzburgi Ünnepi Játékok, a jubileum tiszteletére különleges kiállítás nyílik. A 2010-es rendezvénysorozat csúcspontja a „Dionüszosz” című opera ősbemutatója lesz, amelyet Wolfgang Rihm német zeneszerző kifejezetten a Salzburgi Ünnepi Játékokra komponált. Érdemes felkeresni a hellbrunni kastélyt is, amelyet nemrég újítottak fel mintegy 200 ezer euróból. Ősszel a jazzé a főszerep az osztrák városban, ahová az ÖBB és a MÁV együttműködése jóvoltából vonattal már 20 eurótól eljuthatunk, mondta el Andrea Minnich, a Salzburg Information munkatársa.
A sajtótájékoztatón bemutatkozott Emanuel Lehner, az Österreich Werbung új közép-európai regionális igazgatója is.