Az első nap plenáris ülésén Csabai Lászlóné, Nyíregyháza Megyei Jogú Város polgármestere köszöntője után Dr. Kovács Miklós, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkára ismertette az idei év első három hónapjának statisztikáit. A turizmus egyik válságkezelő programja feltétlenül a TDM hálózat kiépítése lesz.- hangsúlyozta. Most folyik a Budapest TDM koncepcionális kialakítása. A Magyar Turizmus Zrt. szervezetében külön TDM felelőst neveztek ki, és kialakítanak egy belső használatú TDM portált a tájékoztatás és együttműködés céljából.
„A TDM modell adaptálásának differenciált megközelítéséről” Dr.habil Aubert Antal, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi docense, míg a „A jólét és a jóllét viszonyáról a turizmustudomány kontextusában” Dr. Michalkó Gábor, a MTA Földrajztudományi Kutatóintézet tudományos kutatója tartott előadást. Dr.habil Hanusz Árpád, a Nyíregyházi Főiskola intézetigazgatója „Mintaterület a szatmári helyi TDM szervezet működési területén” című előadásában arról számolt be, hogy már egy évtizede olyan partnerségre alapuló turisztikai marketing munkát végeznek a szatmári térségben, mely a most létrejövő TDM-nek felel meg. Kiemelte, hogy csak a komoly partnerség az alapja a fenntarthatóságnak, a pályázati források megszerzésére alakult egyesületek rövid életűek lesznek.
Nyíregyháza a „Hit és Egészség” nyertes nagyprojekt résztvevőivel együtt alakítja meg a helyi TDM szervezetet. A délután folyamán Nyíregyháza - Nyírbátor – Máriapócs - Nagykálló, azaz a helyi TDM turisztikai attrakcióit tekintették meg a résztvevők május 21-én „A turizmus fejlesztési kérdései a TDM-ek segítségével” illetve „A turisztikai desztinációk szerepe egy-egy térség fejlesztésében ” címmel szekcióülések zajlottak. A konferencia előadásait kötetben is kiadták, de Interneten is lekérhetők a nyíregyházi Tourinform irodától.