A WWF közleményében emlékeztet arra, hogy Horvátország és Magyarország határfolyóján pár évvel ezelőtt még vízerőmű építése volt napirenden, most azonban elérhető közelségbe került egy határon átnyúló természetvédelmi terület megalapítása. Csütörtökön Barcson tartottak közös kormányülést a magyar és a horvát kabinet egyes tagjai. Az ülésen elfogadott 12 dokumentum egyikeként közös szándéknyilatkozatot látott el kézjegyével Bozo Biskupic horvát kulturális miniszter és Szabó Imre, a környezetvédelmi tárca vezetője a magyar-horvát határon átnyúló Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátum létrehozásáról.
A WWF közleményében üdvözli a megállapodás aláírását, melynek egyik kezdeményezője éppen a természetvédő szervezet volt: "A Dráva Szövetség, a horvát Dravska Liga és Zelena Akcija, valamint a német Euronatur szervezet és a WWF egyaránt sokat dolgozott azért, hogy a Dráva mentén közös célok valósuljanak meg" - fogalmaznak közleményükben. A Dráva és a Mura mente, valamint a Duna-Dráva folyók torkolatvidéke olyan ritka és veszélyeztetett madárfajoknak ad otthon, mint a rétisas, a kis csér vagy a fekete gólya. Az ártéri erdők, a holtágak és a kavicszátonyok egyedi jellegzetességei a három folyó érintett szakaszainak. "Reményeink szerint a bioszféra rezervátum megalapításának kezdeményezéshez hamarosan csatlakozik a többi érintett ország, Szlovénia, Ausztria és Szerbia is" - nyilatkozta Barcson Li Lifeng, a WWF vizes élőhelyek védelmével foglalkozó csapatának nemzetközi vezetője. A miniszteri szignó révén a két ország tulajdonképpen egy közös pályázat benyújtásában egyezett meg az UNESCO MAB („Man and Biosphere”) Bioszféra Rezervátum cím elnyerésére, mely – hasonlóan az UNESCO Világörökséghez – komoly nemzetközi elismerést jelent - tájékoztatta az MTI-t a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM).
Magyarország a nevezési dokumentációt 2009. szeptember 30-ig, Horvátország pedig 2010. január végéig nyújtja majd be. "Reméljük, hogy a nyilatkozat aláírása után a közös bioszféra rezervátum megalapítását egy éven belül kihirdetik" - idézi a WWF közleménye Figeczky Gábort, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatóját. (MTI)