Az Expo az Egyesült Királyság legrégebb óta működő szakmai vására. Philip Riddle, a VisitScotland vezérigazgatója így vélekedik a rendezvényről: „Az Expo tökéletes lehetőséget teremt a skót idegenforgalomban tevékenykedők számára a kapcsolatteremtésre, valamint termékeik, szolgáltatásaik megismertetésére. A kiállítás évről évre újabb résztvevőket vonz.” A skót kiállítók száma az idén meghaladta a 200-at. Külföldi szolgáltatók Európa, az Egyesült Államok, a Közel-Kelet és Ausztrália különböző országaiból is érkeztek, Görögország, Lettország és Korea első ízben vett részt a vásáron. Ezzel új rekord született: a résztvevők száma elérte az ezret. Az Expo ideje alatt szakmai szemináriumokat is tartottak.
A VisitScotland számos újságírót, utazásszervezőt, utazási irodák képviselőit, rendezvényszervezőt látott vendégül a vásáron abból a célból, hogy hazájukban népszerűsítsék Skóciát. A VisitScotland a turisztikai szektorral karöltve azon fáradozik, hogy az idegenforgalmi bevételeket 2015-re 50%- kal növelje. Ennek érdekében nagy hangsúlyt fektet a fejlődőben lévő, potenciális piacokra, Oroszországra és Indiára.
Múltidéző kastélykalandok
Az országban barangolva az ember szinte az összes útjába kerülő épületet lefényképezné, annyira hangulatosak még a lakóházak is! Akit nem nyűgöz le a táj szépsége, azt a whisky zamata csábíthatja el, vagy kastélyokban merenghet az idő múlásán. Skóciában a turista lépten-nyomon kastélyokba botlik. A szobákat járva megelevenedik a történelem, mintha épp csak egy pillanatra hagyták volna el a helyiségeket az egykori kastélylakók, akiknek képei máig a falakon lógnak. Az épületek termei, valamint a hatalmas, lenyűgöző kertek ma kiváló rendezvényhelyszínek.
Glasgow és Perth között félúton található a Stirling kastély, amely az egyik legnagyobb Skóciában. Bár az angol seregek mindent megtettek azért, hogy az épületből minél kevesebb maradjon fenn az utókornak, a falak és a megmaradt relikviák között sétálva mégis megelevenedik előttünk három skót király, IV., V. és VI. Jakab kora. Ha már itt járunk, szinte kötelező „átugrani” a szomszédos Wallace-emlékműhöz. A skót lovag I. Edward király uralkodása alatt, a függetlenségi harcokban jeleskedett, és a parasztokat is harcba vitte az angol elnyomás ellen. A nemzeti hősként számon tartott Wallace tiszteletére emelt kilátóról csodálatos látvány nyílik a tájra. A kilátóhoz vezető 10- 15 perces hegyi sétát a kényelmesebbek autóbusszal is megtehetik. Mire a kilátó legutolsó lépcsőfokára érünk, emeletről emeletre részletesen megismerkedhetünk William Wallace történetével, hőstetteivel. A leghíresebb róla szóló alkotás az 1995- ben készített Rettenthetetlen című film, Mel Gibson főszereplésével és rendezésében. Falklandban a Stuartok egyik vidéki rezidenciája áll, amelyet főleg vadászatok idején használt az uralkodócsaládok. A ma is jó állapotú palotát 1501–1541 között építették, de a 12. századi régi kastély alapjai is felfedezhetők.
A Dundee-tól nem messze fekvő Glamis kastély nagyon népszerű volt az uralkodók körében, ami nem is csoda, látva a gyönyörű kert ölelésében elhelyezkedő impozáns épületet és a pazar épületbelsőt. Őfelsége Erzsébet királynő e falak között töltötte gyermekkorát. Edinburgh-tól délre, a Scottish Borders régió szívében található a Floors kastély, amelyet 1721-ben kezdtek építeni. Az épület egyik szárnya ma is a Roxburghe hercegi család leszármazottjainak otthonaként működik. A kastély szépsége sokáig rejtve maradt a turisták elől, mivel a legfiatalabb generációnak számos egyéb tevékenysége mellett nem maradt energiája a marketingügyek intézésére. Mostantól azonban a pompás főépület is bekerül a turisztikai látványosságok közé.
Ékszerdoboz a tengerparton
St. Andrew’s hangulatos kisváros Skócia keleti részén, az Északi- tenger partján. Itt minden adott az igazi skót hangulathoz: az egykori kastély romantikus romjai, a több száz éves egyetem múltidéző épületei és a mesésen zöldellő golfpályák a város körül. A parton található elegáns Rusacks Hotel sem tagadhatja le kötődését a golfhoz, szobái számok helyett a nagy játékosok neveit viselik.
Egy korty tradíció
A whiskyt Skócia nemzeti italának is nevezhetjük. Nincs olyan skót, aki ne szeretné ezt az aranyszínű nedűt – már csak azért sem, mert hihetetlenül sok fajtája létezik, így mindenki megtalálhatja az ízléséhez legközelebb állót. Skócia egyik leghíresebb és legrégibb whiskylepárló üzemében, az 1775-ben alapított The Famous Grousse Distilleryben a látogatók lépésről lépésre ismerhetik meg a nemes ital készítésének folyamatát. A „tanulmányút” végén saját érzékszerveiket is próbára tehetik játékos kóstolás keretében.
Nincs közvetlen járat
Magyarországról egyelőre nem indulnak közvetlen repülőjáratok Skóciába. Amszterdamon keresztül a KLM járataival lehet eljutni Glasgow-ba, Londonon keresztül pedig számos alternatíva létezik: a British Airways gépei mellett a fapados társaságokkal repülhetnek a brit fővárosba az olcsóbb megoldást kedvelők. Skóciában szálláslehetőség bőven akad minden kategóriában, a hostelektől kezdve egészen a négy- és ötcsillagos luxuskategóriákig. Néhány tipp: Edinburgh: Smart City Hostels, Jury’s Doyle Hotel, Menzies Belford Hotel, Perth: Ramada Jarvis Perth Hotel, St. Andrew: MacDonald Rusack’s Hotel.
Köszönjük a VisitBritain meghívását.'