A tanácskozás vendége volt Dr. Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár, aki előadásában a turizmus aktuális kérdéseit a gazdasági válság, és a turizmus erre adandó válaszlépései köré összpontosította. Tájékoztatta a jelenlévőket a 2009. március 6-i, a Nemzeti Turisztikai Bizottság (volt OIB) és a Miniszterelnök találkozójáról, valamint az NTB által a miniszterelnök részére készített, 5 pontos javaslatról (marketing, rendezvények, foglalkoztatás, attrakció-fejlesztés, és egyéb aktuális témák), amelyekhez kapcsolódó további észrevételeket, javaslatokat vár a Kamarától.
A területi kamarák delegáltjai áttekintették az elmúlt időszak eseményeit, a turizmus és a vendéglátás aktuális gondjait. Megállapították, hogy a mai helyzetben, nem lehet tétlenül szemlélni, hogy a gazdaság húzóágazataként definiált, több sikeres évtized után válságos helyzetbe került a turizmus, ill. a vendéglátás több ága, és ezzel nemzeti kultúránk is a közeli ellehetetlenülés, vagy a részbeni megsemmisülés fenyegetettségének legyen kitéve.
Ennek megakadályozására, nemzetközi versenyképességünk megőrzése érdekében, a kollégium álláspontja szerint a turizmus és a vendéglátás különböző szakmai szervezetei között a jövőben még szorosabb együttműködésre és az aktuális kérdésekben, egységes szakmai állásfoglalások kialakítására, és ezek szélesebb körű közzétételére van szükség.
A kollégium tagjai – megvitatva a legsúlyosabb gondokat – egyetértettek abban, hogy a nemzetgazdaságon belül a turizmus gazdaság-élénkítő és a több mint háromszázezer főnek nyújtó foglalkoztatás biztosítására figyelemmel az alábbi célok kitűzését, ill. elérését tartják szükségesnek:
1. Az utazási irodáknak 2009. február 1-jétől azonos szolgáltatás esetén kétféle árat kell alkalmazniuk, mert a korábbi gyakorlat szerinti árrés adózást kizárólag természetes személy utasok esetében alkalmazhatják. Amennyiben a szolgáltatás igénybevevője jogi személy, adóalany, az áfával növelt árat kell érvényesíteniük. Ezt a rendelkezést meg kell szüntetni, mivel nemzetgazdasági kárt okoz, szinte megszünteti a jogi személy megrendelők forgalmát, és az EU joggyakorlata szerint is elfogadhatatlan.
2. Az üdülési csekk adómentességének megtartása és általános elfogadásának lehetővé tétele a turizmushoz szorosan kapcsolódó valamennyi minőségi szolgáltatást nyújtó területen.
3. Az étkezési utalványok adómentességének megtartása és szabályozása a melegétel fogyasztás irányába.
4. A vidéki-, a falusi turizmus és a falusi vendégasztal szolgáltatásokból származó bevételek adómentességének megőrzése.
5. A nemdohányzók védelmében szükséges, hogy a dohányosok érdekei is figyelembevételre kerüljenek, úgy, hogy törvényi túlszabályozással semmiképpen ne csökkentsék a vendéglátóhelyek forgalmát.
6. A szerzői jogdíjakat beszedő szervezettel való kapcsolat új alapokra helyezése, annak érdekében, hogy a szakmai együttműködést kihasználva tovább javítsuk pozícióinkat.
7. Meg kell teremteni a hatósági ellenőrzések egységes mértéktartó rendszerét, amelynek keretében kiemelt figyelmet kellene szentelni az adózást, közteherviselést elkerülő gazdaság felderítésére. A jogkövető, tisztességes üzleti magatartással működő vállalkozásokkal szemben el kellene kerülni a „pénzbehajtás-jellegű”, zaklató ellenőrzések jelenlegi gyakorlatát.