Magyarországon több mint ezer vállalkozás rendelkezik utazásszervezõi engedéllyel, kétharmaduk fõ tevékenységként jegyeztette be a turizmus szervezését és kb. ugyanekkora az aránya azoknak, akik érdemben végeznek ilyen tevékenységet. Ez az év is azt bizonyította, hogy a piac telített, sok lehet a kényszervállalkozás. A januártól-szeptemberig tartó idõszakban a külföldiek beutaztatásának megszervezésével 300, a magyarok kiutaztatásával 360 utazási iroda foglalkozott.
Az elsõ háromnegyed évben szervezetten 505 ezer fõ érkezett hazánkba, ami a külföldi látogatóforgalom 2,1%-át tette ki. A látogatók 83%-a turistaként érkezett, és az általuk eltöltött 1,6 millió éjszaka 18,4%-os részarányt képviselt a kereskedelmi szálláshelyek külföldi vendégforgalmában.
A turisták száma 3%-kal magasabb az elõzõ év azonos idõszakánál, az általuk eltöltött idõ nem változott. A turisták 83%-a az európai országokból érkezett, a forgalom több mint fele Németországból, Olaszországból, Finnországból és Ausztriából származott. Ezen kívül jelentõs volt a lengyel, a holland, a francia és a spanyol turistaforgalom is. Az Európán kívüli földrészekrõl érkezõk 93%-a Japánból, Izraelbõl és az Amerikai Egyesült Államokból utazott hazánkba. Az átlagos tartózkodási idõ az elõzõ évihez hasonlóan alakult, 3,8 éjszaka volt, a legtöbb idõt (5,9 és 5,3 éjszaka) a német és a lengyel turisták töltötték el nálunk.
Külföldre utazási iroda szervezésében 476 ezer magyar állampolgár utazott, a kiutazók 97%-a turistaként, és több mint 3 millió éjszakát töltöttek el külföldön. A turistaforgalom kétharmada négy országba irányult, legtöbben Görögországot keresték fel, de Spanyolország és Olaszország mellett Horvátország is kedvelt úti céllá vált, ez utóbbit 85%-kal többen keresték fel, mint egy évvel korábban. Jelentõs volt még a Franciaországba és Ausztriába kiutazók száma is. Az Európán kívüli országok közül a leglátogatottabb ország Tunézia volt. Az átlagos tartózkodási idõ a tavalyi idõszakhoz képest 7,2-rõl 6,9 éjszakára rövidült, a távoli országokba utazók ennél lényegesen hosszabb ideig tartózkodtak a célterületen, 11-10 éjszakát Brazíliában, Mexikóban, valamint Ausztrália és Óceánia térségében. Az év eddig eltelt idõszakában Magyarországon 253 nagyobb létszámú konferenciát rendeztek az utazásszervezõk, 83-mal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Ezen belül a belföldiek részére rendezett kongresszusok és a résztvevõk száma kevésbé (17 és 7%-kal) csökkent, a vendégek tartózkodási ideje lényeges, 29%-os növekedést mutat.