A Duna bécsi szakaszán 17 olyan strandon lehet hűsölni, melyek megfelelnek az EU fürdővizek minőségéről szóló irányelvének, sőt, a legtöbb ennek alapján a „kiváló” osztályba sorolható. Ezek közül kilenc a Neue Donau, hét az Alte Donau mentén található, míg egy a Mühlwasser-nél. A víz minőségét kéthetes periódusokban vizsgálják májustól szeptemberig.
A városban több kutyás strand is található. A Donauinsel (Duna-sziget) nyilvános Wifi-hálózatán például egy „kutyás gomb” segítségével tájékoztatják a gazdikat a kutyafuttatókról, a viselkedési szabályokról illetve a tiltott zónákról.
A város új szolgáltatásaként a gewaesser.wien.at oldalon számos aktuális információ és napi előrejelzés érhető el a víz minőségéről valamint a bécsi természetes vizek hőmérsékletéről, a szél erősségéről és irányáról vagy a levegő páratartalmáról. Ez nemcsak a fürdőzni vágyóknak hasznos információ, hanem a többi vízi sport, mint például a vitorlázás hódolóinak is.
A Duna mintegy 30 kilométeres budapesti szakaszán egyetlen kijelölt fürdőhely sincs. A Kopaszi-gáton is csak bámulni lehet forró nyári napokon a hűs vizet a fövenyről; és így tovább a hamarosan és sajnálatos módon örökre megváltozó Római-partig. De hivatalosan még a főváros határán kívül is belterületen csak a kijelölt partszakaszokon szabad fürödni. A mintegy 140 Duna menti település kevesebb mint egytizede üzemeltet legális strandot. Az ok a pénz, mivel a kijelölt strandon megfelelő személyzetnek és illemhelynek is kell lennie, aminek költségét nem vállalják az önkormányzatok. Költői a kérdés: nem lehet, hogy megtérülne? Sajnos marad az e tájon állandó és átgondolatlan tiltások, egyeztetések híján meghozott döntések nyomán az illegalitásba vonulás öttől 150 ezer forintig terjedő bírság kockázatának vállalásával. Másik költői kérdésünk: miért nem döntheti el a magyar állampolgár és adófizető, hogy teljesen nyilvános belterületi folyópartokon saját felelősségére fürödhet-e vagy sem?
Forrás: Turizmus Online