A GKRTE tagjait és vendégeit a házigazda település önkormányzata nevében Babicz László Mogyoród polgármestere köszöntötte. A gasztronómiai verseny programját, illetve forgatókönyvét Vörös István Attila a GKRTE alelnöke /a mogyoródi Csíkvölgyi Pipa Csárda üzemeltetője/ ismertette. Az egyesület közgyűlését Bátovszki György az egyesület elnöke nyitotta meg. A Magyar Turizmus Zrt. Budapest és Közép-dunavidéki Regionális Marketing Igazgatósága marketing tevékenységéről Kerékgyártó Kata marketing menedzser tartott tájékoztatót. A hazai vendéglátás jelenéről és jövőjéről, a cukrász szakma és oktatás helyzetéről, továbbá a Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének 2010. évi programjáról Gombás András a Magyar Vendéglátók Ipartestületének regionális alelnöke, Nagy István a nagykörösi Cifra Csárda tulajdonosa és Pataki János a Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének elnöke beszélt.
Többek között elhangzott, hogy a szakmai érdekvédelmi szervezetek nem értenek egyet a kormány gazdasági válság kezelési módszereivel. Megítélésük szerint a szóban forgó intézkedés sorozat a fogyasztási piac szűkülése miatt egyre nehezebb helyzetbe juttatja nemzetgazdaságunkat, ezen belül is leginkább a turizmus- vendéglátás ágazatot. Az ételforgalom ÁFA kulcsának folyamatos emelése az egész turisztikai ágazat - a vendéglátást is beleértve - nemzetközi versenyképességét rontja. Az ÁFA kulcs emelkedése nagy kárt okoz a gyermekélelmezésben, a munkahelyi vendéglátásban és a cukrászatban. A nemzetközi gyakorlat azt támasztja alá, hogy a magas élőmunka igényű szakmák fennmaradása érdekében az alacsony ÁFA kulcs alkalmazása lenne indokolt. Nem véletlen, hogy az Európai Unió valamennyi tagállama ezt az elvet vallja, hiszen az éttermi vendéglátás multiplikátor hatása alacsony ÁFA kulcs mellett magasabb költségvetési bevételt eredményez. Az étkezési utalvány adómentességének megszüntetése az utalvány forgalmazó cégek csődjét jelentheti, és súlyos hatással lehet a vendéglátásra is. Az üdülési csekk sikerének titka az adómentesség, melynek megszüntetése mind az éttermek, mind pedig a szállodák esetében drasztikus árbevétel csökkenéssel járhat. A korábbi gyakorlat a turizmusban jelentős árbevételt indukált, hozzájárult az ágazat bevételeinek legalizálásához, a költségvetési- és önkormányzati bevételek növeléséhez és a vállalkozások fejlesztési lehetőségeinek bővüléséhez. A vendéglátó ágazat már korábban is alacsony nyereségtermelő képessége folyamatosan romlik. A válságkezelő intézkedések hatása, a működési költségek további növekedése a vállalkozások jelentős részének pénzügyi stabilitását, működését veszélyeztetik. A magyar lakosság vendéglőbe járási hajlandósága nemzetközi szinten is rendkívül alacsony, a céges rendezvények jelentős visszaesése tapasztalható és ez a tendencia egyre fokozódik, így a szakmát súlyos veszély fenyegeti, amely multiplikátor hatása miatt a többi, kapcsolódó ágazatra is kihat. A lakosság fizetőképes keresletének alacsony szintje miatt az áremelés életveszélyes kísérlet lehet. Amennyiben a vállalkozások nem emelhetik az árakat, kénytelenek lesznek a fekete gazdaságban folytatni tevékenységüket. A magas élőmunkaigényes vendéglátásban a munkáltatói járulék terhek csökkentése fontos lépés, de sem az, sem pedig a munkaerő megtartására kiírt pályázatok nem jelentenek érdemi segítséget, mivel az árbevétel visszaesést nem tudják megállítani. A vendéglátás ágazatának speciális adottságait kevesen ismerik a kormány tagjai közül. Ennek is köszönhető, hogy a válságkezelő program ezt a területet fokozott mértékben sújtja, érezhető annak a hatása, hogy a vendéglátásnak a kormányban már több mint hét éve nincs szakmai, illetve ágazati vezetése.
Dr. Csizmadia László a Budapesti Gazdasági Főiskola volt rektora, az iskola jogelődje a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola alapításának 40. évfordulója tiszteletére megtartott ünnepi rendezvénysorozatról és Dr. Ketter László professzor úrnak a Vendéglátóipari Kar volt igazgatójának a főiskola létrehozásában történt kiemelkedő szerepéről tájékoztatta a szakmai program résztvevőit. Károvits Tamás a Magyar Vendéglátók Ipartestületének volt elnöke ünnepélyes keretek között adta át a korábban elveszett oklevél hiteles és színes másolatát dr. Ketter László professzor úr leányának Ketter Ágnes idegenvezetőnek. A GKRTE közgyűlése jóváhagyta azt a határozati javaslatot, amely a GKRTE hagyományőrző gasztronómiai versenyének megnevezését - 2010. évtől kezdődően - Dr. Ketter László hagyományőrző gasztronómiai versenyre változtatja.
Dr. Herkó László a MATUR Budapesti Tagozatának elnöke méltatta a Magyar Turisztikai Egyesület Budapesti Tagozata, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete és a GKRTE között 2007. december 11-én létrejött stratégiai partnerségi- és együttműködési megállapodás elmúlt időszakban betöltött szerepét. Petrezselyem Adrien az MNGSZ ügyvezető igazgatója bejelentette a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetségnek a megállapodáshoz történő csatlakozását, amelyet a közgyűlés jóváhagyott.