Mergancz Sándor, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője kifejtette: a 14-18 éves fiatalok közreműködésével, kilencedik alkalommal megszervezett program eddigi eredményei miatt szerették volna, ha ezen a nyáron is legalább négy településen működik bűnmegelőzési centrum, a szűkös költségvetés miatt azonban csak Siófokon és Balatonlellén volt erre lehetőség. Az idén a bűncselekmények közül a legdrasztikusabban, mintegy 10 százalékkal a strandi lopások száma nőtt a dél-balatoni övezetben, kivéve a fiatalok által felügyelt strandokon. A bűnmegelőző centrumokban rendőrök irányításával járőröztek kaposvári szakközépiskolások "Bűnmegelőzés" feliratú pólókban július 1-je és augusztus 20-a között napi nyolc órán keresztül. A frekventált helyeket járták gyalogosan, robogókkal, kerékpárokkal, értékmegőrzőket működtettek és magasfigyelőkről vigyáztak a strandolók és vagyontárgyaik biztonságára. A kapitány felhívta a figyelmet arra, hogy a centrumok százszázalékos kihasználtsággal működtették az értékmegőrzőket, s ez hatékony módszer lehetne több helyen is a strandi lopások visszaszorítására. Sikerült a fiatalok segítségével bűnelkövetőket elfogni, s a centrumok diákjai 34 elveszett gyermeket juttattak vissza hozzátartozóikhoz, szükségtelenné téve a rendőri intézkedést. Az idei szezonális bűnmegelőzési központ 5,7 millió forintos költségvetéséből 3 milliót a Balaton Fejlesztési Tanács, 2 milliót a siófoki önkormányzat biztosított, a többit a balatonlellei önkormányzat, valamint a Somogy Megyei Bűnmegelőzési és Vagyonvédelmi Alapítvány hozzájárulása fedezte.
A rendezvényen elhangzottak szerint Somogy megyében a bűncselekmények száma az elmúlt öt év átlagához hasonlóan alakult az első nyolc hónapban. A dél-balatoni részen a strandi lopások mellett a besurranásos lopások száma emelkedett számottevően. Míg tavaly a nyári hónapokban 35 személygépkocsi tűnt el, az idén 51. Sikerült ugyanakkor a prostitúciót és az ahhoz kapcsolódó bűncselekményeket visszaszorítani, főként a veszélyeztetett siófoki területeken, és nem történt sem emberölés, sem más, kirívóan súlyos bűncselekmény a térségben. A Somogy megyei rendőrség felderítési mutatója 47 százalékos, ami átlagosnak mondható. Balázs Árpád, Siófok polgármestere sérelmezte, hogy az idén, először nem nyerhettek támogatást a bűnmegelőzés céljaira a balatoni kistérségek az önkormányzati tárcához benyújtott, 5 millió forintot igénylő pályázatuk alapján, holott egy ekkora összeg, mint amekkora "egy BKV-menedzser két havi alapjövedelme", több település közbiztonságának fokozását szolgálhatná.
Kenéz István, Balatonlelle polgármestere és Balázs Árpád siófoki polgármester, a nyári bűnmegelőző centrumokat működtető két balatoni város vezetője kifogásolta, hogy a jól működő bűnmegelőzés ellenére az ORFK adatszolgáltatásának eredményeként a HVG-ben a "legbűnösebb", vagyis a bűnügyileg legfertőzöttebb városok között szerepeltették településüket. A bűncselekmények számát lakosságarányosan figyelembe venni, és nem a lakosság többszörösét kitevő nyaralótömeghez viszonyítani statisztikailag hibás módszer, ami ráadásul gazdasági károkat okoz a negatív hírveréssel - közölték a polgármesterek, kérve az ORFK-t, hogy a jövőben ilyen torz adatokat ne tegyen közzé. (MTI)