Hívatlanul toppantam be a zárkörű rendezvényre, ahol megtudhattam, hogy ha befizetek 250 dollárt, azaz körülbelül 60 ezer forintot, akkor cserébe kapok egy utazási utalványt, valamint egy internetes irodát, amin keresztül a világ számos ötcsillagos szállodájában lefoglalhatom az utalványomért járó hat éjszakát. Hogy pontosan hol, azt az előadás nem tartalmazta, a kivetítőn azonban neves szállodaláncok emblémái sorakoztak: Hilton, Hyatt, Intercontinental, de ha esetleg kedvezményesen szeretnék repülni, a KLM-nél vagy akár a British Airwaysnél is jelentős árengedményeket kaphatok. A hat éjszaka 60 ezer forintért egy ötcsillagos hotelben már önmagában is vonzó, de ha még két embert beszervezek, akkor jutalékot is kapok, ha pedig az általam beszervezettek is beszerveznek két-két embert, már magasabb jutalék ütheti a markomat.
Miután végighallgattam az előadást, bemutatkoztam az előadónak, aki erre egy külön terembe vitt, ahol az asztalt többen ülték körbe. Ahány arc, annyi bizalmatlan tekintet és annyi kérdés. Hogy jutottam be ide egyáltalán, biztosan nincs bekapcsolva a mikrofonom? Nyilatkozni senki nem akart. Egy hölgy ezt azzal magyarázta, hogy nincs Magyarországon nyilatkozatképes ember a cég részéről, a székhely Londonban, pénzügyi központja Cipruson, tulajdonosa pedig Indiában van. Hogy ki az, azt ugyancsak nem árulták el. Végül egy ígéretet kaptam, hogy jelentkezik a tulajdonos, illetve megbízottja. Azóta sem tette.
Nem jutott tovább ennél az a férfi sem, akit megpróbáltak beszervezni, de ő a pénztárcája helyett a telefonhoz nyúlt, hogy utána nézzen a cégnek. Mint rádiónknak elmondta, a legtöbb szálloda határozottan tagadja, hogy bármiféle kapcsolata lenne a TVI nevű társasággal. A Hilton és az Intercontinental amerikai központjával is beszélt, és az ottani rendszerekben „nagy piros felkiáltójelek jelzik, hogy aki a TVI-ra hivatkozik, azokkal nem szabad szóba állni, mert az egy úgynevezett csaló cég”.
A férfi elmagyarázta, hogy az elmélet szerint ha valaki mások beszervezésével három szintet épít maga alá, akkor már visszakapja a befektetett pénzét, plusz még egy kis jutalomutalványt is. Ha tovább épül a rendszer, akkor egy idő után újabb és újabb kifizetéseket, jutalmakat kap, anélkül hogy ezért bármit is tenne. Bevétel egyedül a tagdíjakból van. De a pénz mintegy 84 százalékát visszaosztják kevesek számára, úgyhogy marad 16 százaléknyi tőke. Ha a belépő tagoknak nem több mint 20 vagy 30 százaléka úgy döntene, hogy szeretné igénybe venni az ígért szolgáltatást az utalványáért, már messze nem lenne elég a rendszerben jelenlévő pénzfedezet.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ugyancsak vizsgálta a TVI Expresst. Binder István kommunikációs igazgató elmondta, hogy három cég, a TVI Express, a Canadian Diamond Traders, illetve Freedom Rox esetében felmerül annak a gyanúja, hogy „rendkívül erőteljes hangsúly van a hálózatépítésen, miközben nem bizonyos az, hogy e mögött tényleges termék található”. A nyomozóhatóságok dolga eldönteni, hogy a bejelentések ez alapján tesz-e további lépéseket.
A Pest megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Kovács Viktória azt mondta érdeklődésünkre, hogy a PSZÁF feljelentése alapján a megyei rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya piramisjáték bűntette miatt indított eljárást egyelőre ismeretlen tettes ellen.
A TVI Express vezetői pedig továbbra sem jelentkeztek a megadott elérhetőségeken. A brit cégnyilvántartásban több TVI kezdetű cégnév is szerepel, de TVI Express egy sem, noha a cég székhelye állítólag Londonban van. A szállodaláncok, amelyek riportalanyunknak már jelezték, hogy nem fogadnának el TVI Express utalványt, telefonos érdeklődésünkre azt ígérték, e-mailben válaszolnak.
Jogászok szerint, ha egy cégről kiderül, hogy piramisjátékot folytat, akkor azok, akik jóhiszeműen mentek bele, nem büntethetők. Ha viszont tudják, vagy vélelmezhetően sejtik, hogy a cég körül mégsem stimmel minden, ennek dacára lelkesen szervezik a résztvevőket, akkor már elképzelhető a felelősségre vonásuk. (Magyar Rádió)