A 1976-ban Austrian Travel Business-ként indult az évek során közép-európaivá bővült negyedik actb beutaztató szakvásáron rendezett nemzetközi sajtótájékoztatón elhangzottak értelmében az actb-n résztvevő országok közül különösen Csehország szenvedett el jelentős 10-15% közötti visszaesést turizmusában.
Martin Plachy, a cseh Régiós Fejlesztési Mnisztérium helyettes minisztere ugyanakkor elmondta: az actb sokat segít a beutazások számának növelésében, mivel a közép-európai térség országai együtt sokkal hatékonyabban mutathatók be a világ számára. Plachy reményét fejezte ki, hogy az elviekben az actb-n résztvevő bármelyik országban megrendezhető vásár előbb-utóbb Prágában is bemutatkozhat.
Hazánk képviseletében Kovács Miklós, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkára szólalt fel. Kovács a hazánk turizmusában tapasztalható, közel 10 százalékos, de mégis egyszámjegyű visszasés megemlítése mellett kitért Pécs 2010-es kulturális fővárosi programkínálatára valamint a Magyar Turizmus Zrt. idei, a Fesztiválok Éve elnevezésű tematikus évére.
Daniel Lukac, Szlovákia Turisztikai Hivatalának bécsi képviselője elmondta: országában különösen nagy visszaesés volt tapasztalható a közeli küldőországokból, így hazánkból. Lukac szerint ezért az általános válság mellett az euró bevezetése is okolható.
A vendéglátó osztrákok szintén csökkenést könyvelhetnek turizmusukban a 2009-es statisztikák alapján. Ennek mértéke azonban elmarad a régiós átlagtól. 2009-ben az érkezések száma mindössze 1 százalékkal maradt el a 2008-astól, míg a vendégéjszakák száma 1,9% csökkenést mutat 2008-hoz képest.
Ausztriában 2009-ben összesen 124 253 000 vendégéjszakát tölöttek bel- és külföldi vendégek. A visszaesés kis mértéke Petra Stolba, az Österreich Werbung vezérigazgatójának tájékoztatása szerint köszönhető a belföldön, illetve a közeli küldőországokban kifejtett erőteljes marketing tevéeknységnek, melyet 2010-ben is folytatni kívánnak a 2009-essel megegyező költségvetésből.
A 40 országban jelenlévő Österreich Werbung tavaly 52,024 millió euróból gazdálkodott. Ennek 75%-át az osztrák Gazdasági illetve Családjogi és Ifjúsági minisztériumok állják, míg 25%-ot a Szövetségi Gazdasági Kamara fedez.