Turisztikai életminőség index konferencia

Világviszonylatban egyre nagyobb hangsúlyt kap a nem csak pénzügyi eredményeken alapuló, hanem az életminőséget komplex módon vizsgáló szemlélet az egyes országok kormányprogramjaiban. Idehaza már a Nemzeti Fejlesztési Terv I. célul tűzte ki az életminőség növelését. A Kormány megbízta a Központi Statisztikai Hivatalt az életminőségben bekövetkező változásokat tükröző, komplex mutatószámrendszer kidolgozásával. 2008. november 13-14-én nemzetközi eszmecsere zajlott Budapesten az eddig Magyarországon letesztelt adatgyűjtési eszközről, valamint annak módszertani hátteréről. A kerekasztal beszélgetésre 13 országból 46 delegátus érkezett hazánkba.

Néhány nyugat-európai országban és Amerikában már elkezdődött olyan indexek kidolgozása, amelyek az objektív anyagi jólétet tükröző mutatóknál hűebben fejezik ki a fizikai-lelki-szellemi boldogulást komplexen magában foglaló, az objektív és a szubjektív tényezőket egyaránt tükröző „jóllétet”, megelégedettséget.

A Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia az életminőség turizmus által történő javítását célozta meg. A stratégia végrehajtásáról szóló intézkedési terv előirányozta egy turizmus-specifikus életminőség-index (TÉMI-index) kidolgozását. A turizmus életminőség indexének kidolgozása 2006-ban kezdődött el, mely úttörő jelentőségű feladatnak számít mind turizmus-szakmai, mind pedig életminőség koncepcionális szempontból. Amennyiben tudományos mérésekkel igazolni lehet, hogy a turizmus javítja az életminőséget, az a szektor elismertségének további javulását eredményezheti.

A nemzetközi szakirodalom életminőség, boldogság kutatási eredményeire alapozva a Turisztikai Tanácsadók Szövetsége 2006-2007-ben kidolgozott egy módszertant, amely alkalmas a turizmus életminőségre gyakorolt hatásának mérésére. A lakosság és a turisták kérdőíves felmérésén alapuló módszer alkalmazásának első tapasztalatait 2007. végén, 2008. elején három eltérő vendégkörű településen (Eger, Gyula, Siófok) vizsgálták a kutatók. A válaszok alapján arra lehetett következtetni, hogy az utazásnak, ha nem is kitüntetett, de számottevő szerepe lehet abban, hogy valakinek milyen a közérzete. A megkérdezettek véleménye szerint az utazás legfontosabb hatása, hogy az nagy mértékben gazdagítja az életet, és az utazások kifejezetten örömet okoznak. A jó közérzethez ugyancsak fontosak azok a tényezők, melyek a lakóhely turizmusának elengedhetetlen elemei, szolgáltatásai (pl. fürdők, kulturális rendezvények, éttermek) hiszen ezek egyben az ott élők számára is vonzó lehetőségeket biztosítanak a szabadidő színvonalas eltöltéséhez.

A Magyarországon már kipróbált módszertant az elmúlt hónapokban 10 országban tesztelték (Brazília, Csehország, Finnország, Malajzia, Portugália, Oroszország, Szlovákia, Dél-Afrika, Hollandia, és az Egyesült Királyság). A konferencián bemutatják a kismintás felmérések eredményeit, valamint a témát kutató, illetve azzal foglalkozó szervezetek képviselői megvitathatják a módszertan pontosításának lehetőségét. Végeredményben reális cél az, hogy a turisztikai életminőség index „Budapest módszerként” kerüljön be a szakmai köztudatba.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.