A népi kultúrát bemutató, múzeumként is működő épületet 2006-ban kellett bezárni, miután megrongálódott egy viharban. Most a Nemzeti Kulturális Alap 7 millió forintos pályázati támogatásával lehetősége nyílt a Heves Megyei Dobó István Vármúzeumnak a 18. századi épület renoválásra.
Mint azt Berecz Mátyás, a múzeum megbízott vezetője az ünnepségen elmondta: a ház az 1960-as években a megyei múzeumi szervezet által végzett kutatómunkának köszönheti a fennmaradását. Akkor ugyanis mintegy 400 népi építészeti emléket tártak fel megyeszerte és az épületekből helytörténeti múzeumokat, tájházakat alakítottak ki. Az eredeti tapasztott technikával felújított parádi Palócház különösen érdekes, hiszem a hagyományos palóc népi építészet utolsó fennmaradt emléke a régióban.
Berecz Mátyás arról is szólt, hogy a múzeum fenntartója a parádi önkormányzat, a Vármúzeum csupán a szakmai felügyeletet látja el.
Mudriczki József, a 2100 lakosú mátrai község független polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a település lakói számára fontos a hagyományok megőrzése, ápolása. Ezt jelzi, hogy négy múzeum és több hagyományőrző csoport is működik a községben, emellett évről évre megrendezik a Palóc napokat, amely messze földről a községbe vonzza a látogatókat.
A most átadott múzeum hiánypótló, hiszen nélküle nem tudták bemutatni a településre látogatóknak a palóc népi építészet hagyományait - tette hozzá a polgármester. A hagyományos bútorokkal berendezett tájház szezonálisan látogatható, vagyis télen zárva tart.
A néprajzi Palócföld elsősorban Heves és a történelmi Nógrád megyékre terjed ki, jelentős része a mai Szlovákiában található.
Forrás: MTI