Azért jöttem ide, hogy nagy borokat csináljak

Új cikksorozatunk első részében a Jekl családi pincészetet mutattuk be. Ezúttal a nagyharsányi Koch pincészet (VinArt) van fókuszban.

Majd egy évtizede a Villányi borvidéken

Irány Nagyharsány, ahol a VinArt Borházat vettük célba, ahol Koch Csaba mutatta meg gyönyörűen felújított pincéjét, néhány friss tételét és nagy borát. A sváb felmenőkkel bíró Koch család tíz generáció óta a Hajós-bajai borvidéken él és gazdálkodik. A borotai központú Koch Borászat közel 130 hektáron műveli szőlőültetvényeit.

A tulajdonos-borász Koch Csaba bajai hegyközségi elnök, a Hajós-Bajai borvidék elnöke, a Hegyközségek Országos Tanácsának elnökségi tagja, a Magyar Bor Akadémia tagja, akinek munkáját 2014-ben az Év Pincészete-díjjal is elismerték. Jövőre lesz tíz éve, hogy Koch Csaba a nagy vörösborok készítéséhez kedvezőbb adottságú Villányi borvidéken, a kiváló diósviszlói Imre-völgyben is vásárolt területeket. Nagyharsányban egy gyönyörű 111 éves pincét újított fel, melyben egykor a Bordás testvérek borászkodtak, külön-külön a két pinceágban.

Azért jöttem ide, hogy jó borokat csináljak!

„10 hektár telepem van a villányi borvidéken, ahová egy ismerős házaspár révén kerültem. Itt Villányban csak nagy borokkal foglalkozom: Franc, Merlot és Syrah fajtákat telepítettem. Amikor idejöttem, helyi borászokat vontam be, hogy segítsenek, például Bock Józsefet, Gere Attilát és Jekl Bélát. Mivel látták, hogy komolyak a szándékaim, segítettek.

Itt nagy hegyek vannak, más a talaj is, sokkal mélyebb, kötöttebb, a vizet is jobban megtartja, de néha annyira kemény, hogy már szinte lehetetlen megművelni, néha pedig olyan, mint a vaj. Vaddisznók dagonyásznak a gerincen, nagyon jó talaj – meséli elégedettem Csaba, akin tényleg látszik, hogy boldog, mert megtalálta azt a területet, ahol szerinte igazán jó borokat lehet csinálni. „Azért jöttem ide, hogy nagy borokat csináljak!”- erősít rá, s a kóstolásnál ez az alkotási vágy be is bizonyosodott.

Az ültetvényeket nagy odafigyeléssel, terméskorlátozással gondozzák, a termést kézzel szüretelik, majd válogatás után a modern technológia és a hagyományos borkészítés ötvözésével készítik a borokat.

"Nagy lombbal dolgozok! Minden szőlőfürt felett 130 cm-es magasságban lomb van, ez lényeges a fotoszintézishez" –magyarázza Csaba. Nagy bort nem lehet 13-as alkoholfokú szőlőből készíteni!

Borász, de a sonkakészítéshez is ért

Nagyharsányban a felújított pincében igazi Terülj, terülj asztalkám! várt minket. Egyúttal kiderült, hogy Csaba nem csak a borokhoz, de a sonkakészítéshez is ért, ezt még Borotáról hozta magával, ahol panziója is van. Házi szarvas kolbásszal, sajtokkal, saját készítésű sertés sonkával és fokhagymáskolbásszal varázsolta el ízlelőbimbóinkat.

Egyenesen a hordóból

A kóstolást Csaba azzal tette igazán különlegessé, hogy a friss borok után különféle hordókból (régi, új, amerikai, magyar és francia) kóstoltatta velünk ugyanazokat a nagy borokat, kicsit fürkészve reakcióinkat, kinek melyik jött be jobban. Külön élmény volt látni, ahogy a Jekl család tajgai is kóstolták a borokat és elmondták véleményüket arról, jelenleg hol tart a bor, körülbelül mennyi időt várjon még Csaba a palackozással.

Ez a 2015-ös Syrah már 3 hónapja benne van ebben az első töltésű fahordóban. Az új fát fogom cserélni, a régit visszatöltöm az acélhordóba! – gondolkodik Csaba, aki igazán nyitott, kísérletező alkat. Nála nincs konkrét recept a jó borra, kóstolgat, méreget, mint egy top séf, s a végén alkot valamit, valami nagyon extrát. ’AS technológia, azaz Ahogy sikerül’ – fűzi hozzá.

Végigkóstoltuk a 2015-ös Cabernet Sauvingon, Cabernet Franc, Merlot típusokat régi magyar, új magyar, hol amerikai, hol francia hordókból. A fiatal borok már most megmutatták karakterüket, így míg a Cabernet Sauvignon-ra jobban, a Franc-ra kevésbé ült rá a hordó. Fel van adva a lecke Csaba! Remek alapanyagok, melyekből nagyon jó borok lehetnek.

Most nézzük az érett borokat!

Cabernet Sauvignon, a sztár A 2012 Cabernet Sauvignon-nal már több díjat söpört be Csaba. Ez klasszikus kategória, itt nem kell termést korlátozni, mint a prémiumnál. Kevesebb, mint egy évet volt fahordóban, ismertetője egy jellegzetes dió íz. Csaba egyébként roppantul érzékeny arra, hogy ne domináljon a hordó íze egyetlen boron sem, minden véleményre kíváncsi.

Csanád, a prémium cuvée

50% Franc, 25% Merlot, 25% Sauvignon, ennyi. Az eredmény lenyűgöző. Egy meghatározó, érett ugyanakkor igen kifinomult cuvée-t kóstolhattunk, és nem véletlenül van már csak 3000 palack a 2011-es évjáratból! A 2012-es cuvée-t is megkóstoltuk, mely fiatalabb, ízében elegánsabb és gyümölcsösebb, mint egy évvel fiatalabb társa és nem utolsósorban kiváló párost alkotott az ebédhez felszolgált sült kacsával.

Láthattuk, Csaba igazán kísérletező jelleg, mindent megmutatott, megkóstoltuk a nagy várományosokat. Nemet mondani neki lehetetlen: „Ezt meg kell kóstolni!” „Ezt annyira jó, hogy ezt nem szabad meghagyni!” - mutatott rá a a Csanád Cuveé-re, amikor már több mint 30 bort kóstoltunk. És mi szót is fogadtunk, hiszen ki tudna ellenállni egy ilyen bornak!

Köszönjük a Pince Műveknek a szervezést!


Különös nevű győztes az idei Balaton fagyija versenyen

Különös nevű győztes az idei Balaton fagyija versenyen 

Az idei Balaton Fagyija versenyen 31 kreáció közül a veszprémi Füge Fagyizó MEKKóstollak nevű kreációját ítélték a legjobbnak.
Borünnep Szegeden

Borünnep Szegeden 

A bortermelőkhöz több mint húsz vendéglátós csatlakozik, akik sajtokat és egyéb specialitásokat is kínálnak majd a borok és pálinkák mellé.
Baj van egy dubai csokis termékkel – visszahívták a forgalomból

Baj van egy dubai csokis termékkel – visszahívták a forgalomból 

Műanyag fóliadarab lehet benne.
Egerből érkezett a Borászok Borásza verseny idei győztese

Egerből érkezett a Borászok Borásza verseny idei győztese 

Idén 19. alkalommal adták át a Borászok Borásza díjat.
Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen

Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen 

Harmadik alkalommal hirdették meg a versenyt, amelyre 143 nevezés érkezett az ország minden részéből és a Felvidékről.
Görög fánk dubai csokival, kecskesajtos vegetable szendvics, smash burger sültkrumplival

Görög fánk dubai csokival, kecskesajtos vegetable szendvics, smash burger sültkrumplival 

Mutatjuk az idei első Food Truck Show legizgalmasabb ételeit.
Régi ízek, új trendek: jön a kürtöskalács fesztivál

Régi ízek, új trendek: jön a kürtöskalács fesztivál 

A tradíció és az innováció összefonódása kürtőskalács ünnepén.
Tíz éve Tatán – Pesti István, Magyarország egyik legjobb séfje

Tíz éve Tatán – Pesti István, Magyarország egyik legjobb séfje 

Az ország egyik legnevesebb séfje szerepel kiadónk, a Klasszis Média idén is megrendezésre kerülő, szállodákat és éttermeket megcélzó designversenyének zsűrijében.
Kóstoló régi magyar szőlőfajták boraiból

Kóstoló régi magyar szőlőfajták boraiból 

A nagykóstolón több mint húsz Kárpát-medencei pincészet mintegy ötven borával ismerkedhetnek meg a látogatók.
Új koktélok és pezsgőpremierek a főváros tetején

Új koktélok és pezsgőpremierek a főváros tetején 

Ismét megnyitotta kapuit Budapest egyik legkülönlegesebb skybarja, a Hilton Budapest szálloda tetején található White Raven.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.