A szőlőbirtok elsősorban a kivágott érseki területen termett, kiváló minőségű kékszőlő megmentéséért jött létre, de az „érseki” mellett más kárpát-medencei fajtákat is telepítettek. A gazdálkodás 3,5 hektáron folyik Eger egyik legértékesebb dűlőjén, az Almagyar-dombon, ahol borturisztikai fejlesztést is terveznek. Az első borok a hétvégén mutatkoztak be Budapesten, a Time for Wine borfesztiválon. A szőlőbirtok borásza Csutorás Ferenc, aki továbbra is készíti a Csutorás Pincészet kézműves borait is.
Az érseki titok
Először 2007-ben, majd 2009-ben szüretelték le a terület tulajdonosának kérésére az Almagyar-dűlőn, a rég elhagyott érseki birtokon szabadon termő kékszőlőt és a bor a Csutorás Pincészet legkülönlegesebb bora lett mindkét évjáratban. A szőlő és a bor nem csak kiváló tulajdonságai miatt, hanem azért is különleges, mert még az idős szemtanúk sem tudták megmondani egyértelműen, mi is a szőlő fajtája, vajon kékfrankos vagy nagyburgundi. Csak azt tudták, hogy abban a bizonyos negyven évben is ez a bor volt az egri Borkombinát „repibora”.
Ismert volt, hogy a szőlőt a 2009-es szüret után kivágják, így nem volt kérdés, hogy a szőlőt meg kell menteni. Az életerős csapvesszőkből végül 900 érseki oltvány kapott új életet, amely jövőre fordul termőre régi termőhelye közvetlen szomszédságában.
A szőlőt körüllengő talányok és az új telepítés izgalmai miatt a bor Érseki Titokbor néven kerül palackokba.
Birtokos szerkezet
Az érseki szőlő megmentése új energiákat is megmozgatott: az alapítók szerint a szőlő és a dűlő adottságait ismerve törvényszerű volt a kivágott érseki melletti terület megvásárlása, majd az Almagyar-Érseki Szőlőbirtok megalapítása. Itt jelenleg 3,5 hektáron gazdálkodnak, másfél hektár régi telepítésű leányka mellett két hektáron új telepítésekkel dolgoznak. Itt van a 900 megmentett érseki oltvány, 1000 tő ménesi illetve lúdtalpú kadarka és 2200 tő olaszrizling Egerszalókról. A leányka háttértámogatására idén a már elfeledett, de honos fajtát, mézesfehéret és ezerjót is telepítenek.
A Csutorás Pincészet területeivel együtt 14 hektárról szüretelnek. Az Almagyar-Érseki Szőlőbirtok csúcsborai az Érseki Titokborok lesznek. Az Egri Csillag, a Lelkifröccs, a Lelkibéke és a Bevállalod? palackjaiban friss évjáratú és friss zamatú, jó testű és jól iható borokat kínálnak jó áron, melyekből összesen mintegy hatvanezer palack készül.
A tőkék tövében
A borászat alapítói szeretnék, ha a bensőséges miliőnek minél többen részesei lehetnének, hisz a szőlőhöz és a földhöz ennél közelebb nem is lehet lenni. Hogy a látványt és a hely intimitását mindenki átélhesse, vendégváró helyeket is kialakítanak a szőlőtőkék között: Érseki borozót, borkempinget az akácok árnyékában és egy fakádas medencét is terveznek.