Azért jöttem ide, hogy nagy borokat csináljak

Új cikksorozatunk első részében a Jekl családi pincészetet mutattuk be. Ezúttal a nagyharsányi Koch pincészet (VinArt) van fókuszban.

Majd egy évtizede a Villányi borvidéken

Irány Nagyharsány, ahol a VinArt Borházat vettük célba, ahol Koch Csaba mutatta meg gyönyörűen felújított pincéjét, néhány friss tételét és nagy borát. A sváb felmenőkkel bíró Koch család tíz generáció óta a Hajós-bajai borvidéken él és gazdálkodik. A borotai központú Koch Borászat közel 130 hektáron műveli szőlőültetvényeit.

A tulajdonos-borász Koch Csaba bajai hegyközségi elnök, a Hajós-Bajai borvidék elnöke, a Hegyközségek Országos Tanácsának elnökségi tagja, a Magyar Bor Akadémia tagja, akinek munkáját 2014-ben az Év Pincészete-díjjal is elismerték. Jövőre lesz tíz éve, hogy Koch Csaba a nagy vörösborok készítéséhez kedvezőbb adottságú Villányi borvidéken, a kiváló diósviszlói Imre-völgyben is vásárolt területeket. Nagyharsányban egy gyönyörű 111 éves pincét újított fel, melyben egykor a Bordás testvérek borászkodtak, külön-külön a két pinceágban.

Azért jöttem ide, hogy jó borokat csináljak!

„10 hektár telepem van a villányi borvidéken, ahová egy ismerős házaspár révén kerültem. Itt Villányban csak nagy borokkal foglalkozom: Franc, Merlot és Syrah fajtákat telepítettem. Amikor idejöttem, helyi borászokat vontam be, hogy segítsenek, például Bock Józsefet, Gere Attilát és Jekl Bélát. Mivel látták, hogy komolyak a szándékaim, segítettek.

Itt nagy hegyek vannak, más a talaj is, sokkal mélyebb, kötöttebb, a vizet is jobban megtartja, de néha annyira kemény, hogy már szinte lehetetlen megművelni, néha pedig olyan, mint a vaj. Vaddisznók dagonyásznak a gerincen, nagyon jó talaj – meséli elégedettem Csaba, akin tényleg látszik, hogy boldog, mert megtalálta azt a területet, ahol szerinte igazán jó borokat lehet csinálni. „Azért jöttem ide, hogy nagy borokat csináljak!”- erősít rá, s a kóstolásnál ez az alkotási vágy be is bizonyosodott.

Az ültetvényeket nagy odafigyeléssel, terméskorlátozással gondozzák, a termést kézzel szüretelik, majd válogatás után a modern technológia és a hagyományos borkészítés ötvözésével készítik a borokat.

"Nagy lombbal dolgozok! Minden szőlőfürt felett 130 cm-es magasságban lomb van, ez lényeges a fotoszintézishez" –magyarázza Csaba. Nagy bort nem lehet 13-as alkoholfokú szőlőből készíteni!

Borász, de a sonkakészítéshez is ért

Nagyharsányban a felújított pincében igazi Terülj, terülj asztalkám! várt minket. Egyúttal kiderült, hogy Csaba nem csak a borokhoz, de a sonkakészítéshez is ért, ezt még Borotáról hozta magával, ahol panziója is van. Házi szarvas kolbásszal, sajtokkal, saját készítésű sertés sonkával és fokhagymáskolbásszal varázsolta el ízlelőbimbóinkat.

Egyenesen a hordóból

A kóstolást Csaba azzal tette igazán különlegessé, hogy a friss borok után különféle hordókból (régi, új, amerikai, magyar és francia) kóstoltatta velünk ugyanazokat a nagy borokat, kicsit fürkészve reakcióinkat, kinek melyik jött be jobban. Külön élmény volt látni, ahogy a Jekl család tajgai is kóstolták a borokat és elmondták véleményüket arról, jelenleg hol tart a bor, körülbelül mennyi időt várjon még Csaba a palackozással.

Ez a 2015-ös Syrah már 3 hónapja benne van ebben az első töltésű fahordóban. Az új fát fogom cserélni, a régit visszatöltöm az acélhordóba! – gondolkodik Csaba, aki igazán nyitott, kísérletező alkat. Nála nincs konkrét recept a jó borra, kóstolgat, méreget, mint egy top séf, s a végén alkot valamit, valami nagyon extrát. ’AS technológia, azaz Ahogy sikerül’ – fűzi hozzá.

Végigkóstoltuk a 2015-ös Cabernet Sauvingon, Cabernet Franc, Merlot típusokat régi magyar, új magyar, hol amerikai, hol francia hordókból. A fiatal borok már most megmutatták karakterüket, így míg a Cabernet Sauvignon-ra jobban, a Franc-ra kevésbé ült rá a hordó. Fel van adva a lecke Csaba! Remek alapanyagok, melyekből nagyon jó borok lehetnek.

Most nézzük az érett borokat!

Cabernet Sauvignon, a sztár A 2012 Cabernet Sauvignon-nal már több díjat söpört be Csaba. Ez klasszikus kategória, itt nem kell termést korlátozni, mint a prémiumnál. Kevesebb, mint egy évet volt fahordóban, ismertetője egy jellegzetes dió íz. Csaba egyébként roppantul érzékeny arra, hogy ne domináljon a hordó íze egyetlen boron sem, minden véleményre kíváncsi.

Csanád, a prémium cuvée

50% Franc, 25% Merlot, 25% Sauvignon, ennyi. Az eredmény lenyűgöző. Egy meghatározó, érett ugyanakkor igen kifinomult cuvée-t kóstolhattunk, és nem véletlenül van már csak 3000 palack a 2011-es évjáratból! A 2012-es cuvée-t is megkóstoltuk, mely fiatalabb, ízében elegánsabb és gyümölcsösebb, mint egy évvel fiatalabb társa és nem utolsósorban kiváló párost alkotott az ebédhez felszolgált sült kacsával.

Láthattuk, Csaba igazán kísérletező jelleg, mindent megmutatott, megkóstoltuk a nagy várományosokat. Nemet mondani neki lehetetlen: „Ezt meg kell kóstolni!” „Ezt annyira jó, hogy ezt nem szabad meghagyni!” - mutatott rá a a Csanád Cuveé-re, amikor már több mint 30 bort kóstoltunk. És mi szót is fogadtunk, hiszen ki tudna ellenállni egy ilyen bornak!

Köszönjük a Pince Műveknek a szervezést!


Molnár Bence az Arany Kaviár új séfje

Molnár Bence az Arany Kaviár új séfje 

Április 26-tól új séf vezeti az Arany Kaviár Étterem konyháján a munkát.
Édes élet a májusi Glamping pikniken

Édes élet a májusi Glamping pikniken 

A Nomád Hotel & Glamping 9. alkalommal rendezi szezonnyitó piknikjét május utolsó vasárnapján.
Ezen a badacsonyi hétvégén minden a Szürkebarátról szól

Ezen a badacsonyi hétvégén minden a Szürkebarátról szól 

A Bortriatlon egy nagyon izgalmas rendezvény, aminek egyik fontos állomása a Szürkebarát Hétvége.
Séfváltás a Lidl Konyha élén

Séfváltás a Lidl Konyha élén 

Nem akárki érkezik a cégcsoport konyhájára: egy Michelin-díjat kapó ifjú séf váltja a korábbi, Michelin-csillagos konyhát irányító séfet.
Ehető erdő, fenntarthatóság és gasztronómia

Ehető erdő, fenntarthatóság és gasztronómia 

A Visegrádi Alap támogatásával létrejött nemzetközi eszmecserére öt országból érkeztek előadók és résztvevők.  
Kő-Papír-Olló magyar bajnokság is lesz a Kincsem Parkban

Kő-Papír-Olló magyar bajnokság is lesz a Kincsem Parkban 

Újabb büfékocsik, bővülő ételkínálat, nemzetközi ízek várják a látogatókat.. és persze pizza és hamburger minden mennyiségben.
Javában tart Magyarország exkluzív boreseménye

Javában tart Magyarország exkluzív boreseménye 

Reflektorfényben a magyar borok.
Megvan, ki kapja idén a Boros László-díjat

Megvan, ki kapja idén a Boros László-díjat 

Az MNGSZ 2023-ban alapította a Debrecen és Magyarország ikonikus séfjéről elnevezett Boros László-díjat., amelyet április 30-án adnak át az idei kitüntetettnek.
Érkezik a legnyáriasabb tavaszi borfesztivál

Érkezik a legnyáriasabb tavaszi borfesztivál 

Immár hatodik alkalommal kerül megrendezésre a már-már hagyománnyá avanzsált sétáló kóstoló. 
Mi lesz a borvidékekkel?

Mi lesz a borvidékekkel? 

Az éghajlatváltozás a világ borvidékeinek hetven százalékát alkalmatlanná teheti szőlőtermesztésre.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?