Van hal szálka nélkül, avagy egy napunk a Tisza-tónál

Kampányindító rendezvényen vettünk részt, ahol kiderült: hamarosan bicikli út épül a tó és Hortobágy között, illetve már készül a Tisza-tó törvény. Jégtúra helyett sárban meneteltünk, viszont azt is megtapasztalhattuk, hogy szálka nélkül is létezik jó magyar halétel.

A közhiedelemmel ellentétben a Tisza-tó nem csak nyáron érdekes. Ez a - statisztikai számokra alapozott - megállapítás adta az apropóját annak a kétnapos programnak, amelyet a Magyar Turizmus Zrt. szervezett újságíróknak (közelgő tavaszi kampányuk fókuszában többek között a Tisza-tavi régió áll). Egyrészt, hogy megismerkedjünk a tavalyi eredményekkel és az idei tervekkel, másrészt, hogy ízelítőt kapjunk a Tisza-tóból akkor, amikor a természet még alszik, a vízszint alacsony és felszínét jégdarabok szabdalják, szóval akkor, amikor látszólag itt nincs semmi.

Késődélután érkeztünk Karcagra, a négycsillagos Bio Hotel Nimródba. Villámgyors átöltözés után máris kezdetét vette a sajtótájékoztató, ahol Dr. Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter és Lipcsey György Imre, a Tisza-tó Programiroda vezetője is jelen voltak. (Az elhangzottakról, a Tisza-tó Nemzeti Programról, és a régió statisztikai adatairól korábbi cikkünkben olvashat bővebben.)

A sajtótájékoztató után kezdetét vette a halvacsora, ami alatt további tervekkel ismerkedhettünk meg. Molnár Anita, a Magyar Turizmus Zrt. Tisza-tavi regionális marketing igazgatója elárulta: készítenek egy túratérképet, és rendeznek egy Nyugat-Dunántúli Road Show-t is a régió népszerűsítésére. A finom fogások között az is kiderült: a 10 kilométer hosszú, Poroszlót és Tiszafüredet összekötő kerékpáros út idén nyárra, a Tiszafüredet Hortobággyal összekötő bringaút pedig 2015-re készülhet el. Rövidesen megkezdődnek a tó legnagyobb, 6,6 milliárd forintos beruházásának kivitelezési munkálatai is - a tározó és a vízgazdálkodási létesítmények fejlesztése megteremti a korszerű vízgazdálkodás feltételeit. A Tisza-tó (ami a Kiskörei Vízlépcső átadásával 1973-ban „született”) általában április közepe-vége felé éri el nyári vízszintet. És azt is megtudtuk, hogy a tó körzete üdülőterület, 13 tóparti települése van, de 46 település turisztikai attrakcióját és szolgáltatását foglalja magába.

A vacsoráért Horváth Szabolcs felelt. Elszánt horgász és szakács, aki HelloHal nevű, látványkonyhás, ismeretterjesztő show-jában mutatja be, és főzi meg kedvenc halételeit, miközben videókkal, fotókkal, saját történetekkel próbálja megkedveltetni a halat azokkal is, akik például a szálka miatt idegenkednek tőle. Ennek megfelelően sem a halkocsonyában, sem a fokhagymás parajjal töltött harcsafilében, sem a töltött halhajóban nem találtunk szálkát.

Másnap a poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumba látogattunk el, ahol Kiss János igazgató mesélt arról, hogy a tavaly májusi átadás után alig három hónappal elérték a százezres látogatószámot. Európa legnagyobb édesvízi akváriumrendeszében csatangolva az igazgató beszélt az idei tervekről: madárparkról, madárbarát kertről, állatsimogatóról, baromfiudvarról, valamint többnyelvű audio-guide rendszer kiépítéséről és a hamarosan induló törzsvendég programjukról is. A centrum után hívott minket a természet, ám az előzetesen meghirdetett jégtúra – amit egyébként a Tisza-tó legismertebb és legkeresettebb programjaként aposztrofálnak – elmaradt. Ehhez ugyanis az kéne, hogy tartósan mínusz 15 fok alatt legyen a hőmérséklet, erre azonban igen ritkán van példa…Jégtúra helyett a lecsapolt mocsárvilágban sétáltunk, gyékények, nádak sűrűjében, mindent beborító sártengerben.

Aki kalandos „túlélő” túrára vágyik vad ösvényekkel, járatlan utakkal, fel is készül erre, és nem sajnálja öltözékét a ragadós sártól, nekik valószínűleg nagyon jó szórakozást nyújthat egy ilyen túra egy gyakorlott vezető oldalán. A közeli csárdában senki nem nézett ránk ferde szemmel a nyakig sáros ruhánk miatt, megszokott látvány itt az ilyesmi. Bográcsgulyással melegítettek át minket, aztán elköszöntünk a téli Tisza-tótól.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?