„Nincs ez így a versenytársainknak számító környező országokban, hiszen Bécs, Varsó, vagy Prága turizmusában egyáltalán nem tapasztalható visszaesés. A gazdasági recesszió idején több országban is kormányzati segítségre számíthat a turizmus, így van ez pl. Nagy-Britanniában, Cipruson, Törökországban. Spanyolországban 400 millió dolláros, Görögországban 200 milliós támogatási csomaggal segítették ki az ágazatot. Itthon ezzel ellentétben semmiféle kormányzati támogatást nem kap a turizmus, amely azonban a GDP-hez jelentős mértékben hozzájárul.
Emellett a turizmusban működő vállalkozások újabb megszorításokkal kell, hogy szembenézzenek: a 2009. február 1-jétől életbe lépett napi standolás kötelezettsége a szakmai szervezetek szerint felér egy napi teljes leltárkészítéssel, mely 500 ezer és 1 millió forint közötti többletkiadást okoz a több sebből is vérző vállalkozásoknak. Az európai összehasonlításban a leghátrányosabbak között szereplő 20%-os ágazati áfa esetleges további emelése a magyar turizmus európai versenyképességét tovább rontaná.
Az ágazatért felelős miniszter a turizmusra szánt források csökkentését is lehetőségként vetette fel, holott a rendelkezésre álló európai uniós források és pályázati lehetőségek kihasználása már most is meglehetősen alacsony szintű. A 2007-2008-as akcióterv időszakában a pályázati rendszer működése egyáltalán nem volt zökkenőmentes. Az egyes pályázatok meghirdetése meglehetősen elhúzódott, majd a kiírást követően is több probléma akadályozta a pályázókat, mint például a sok felesleges adminisztráció, az elégtelen tájékoztatás és a beadási időszakban folyamatosan meghirdetett változtatások. A pályázatok befogadását követően az értékelés, a bírálat fázisa is hosszú hónapokat vett igénybe, ugyanakkor ebben az időszakban már gyakori volt a pályázók előzetes ellenőrzése. Ezek az intézkedések jelentősen hátráltatják a turisztikai fejlesztéseket.
A turizmus területén ugyanakkor a kereslet várhatóan nem csökken az elkövetkező időszakban jelentősen, hiszen kutatások szerint pl. a németek, vagy a britek utazási hajlandósága nem mutat negatív irányú változást. A Dresdner Bank pl. a nehéz gazdasági helyzet ellenére is azt jósolja, hogy az utazást a recesszió kevésbé érinti majd, mint a gazdaság más területeit. Magyarországon azonban a kormányzat nem képes a válsághelyzet megoldására, késlekedik az intézkedésekkel, segítségnyújtás helyett további akadályokat állít a vállalkozások elé.
A fentiek figyelembe vételével a hazai turizmus versenyképességének, illetve az ágazatban dolgozók munkalehetőségének megőrzése érdekében a következő intézkedéseket tartjuk mindenképpen szükségesnek:
- A Magyar Turizmus Zrt. marketingkeretének 1 milliárd forinttal történő azonnali emelését a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs keretének terhére.
- A turizmus áfa-terhelésének csökkentését, amit az Európai Unió is támogat az éttermi szolgáltatások esetében.
- Az európai uniós társfinanszírozású pályázatok kifizetésének felgyorsítását, az adminisztráció csökkentését, a pályázati rendszer egyszerűsítését, garanciaalap létrehozását a tervezett beruházások megvalósítása érdekében.
- A napi standolásról szóló jogszabály azonnali módosítását” – hangsúlyozta Bánki Erik.