Az utóbbi héten nagy találgatások indultak arról, vajon az Arcandor 52,8 százalékos Thomas Cook részesedését értékesítik-e, miután a cégcsoport fizetésképtelenné vált. A részvényeket letétbe helyezték az Arcandornak kölcsönt nyújtó pénzintézeteknél. A német média beszámolt arról, hogy a bankok el kívánják adni a Thomas Cook részvényeket, így kifizethetnék az Arcandor hitelezőit. Az Arcandor csődeljárását intéző Klaus Huber Görg hangsúlyozta, mindent megtesz annak érdekében, hogy megtartsa az Arcandor jelenlegi tulajdoni struktúráját, beleértve a Thomas Cook-ot is.
Alain Caparros, a Rewe ügyvezetője kiemelte, komolyan érdeklődnek a Thomas Cook iránt, ha annak részvényeit piacra viszik, jóllehet, csak akkor ütik nyélbe az üzletet, ha az “pénzügyileg fenntartható”. Igaz, a cégnek mélyen a zsebébe kell nyúlnia az esetleges akvizícióhoz, hiszen a Thomas Cookban az Arcandor részesedése a londoni tőzsdén 1,4 milliárd eurót, 100 százalékos tulajdonjoga pedig 2,3 milliárd eurót ér.
A Thomas Cook és a Rewe összeolvadásával egyébként olyan cég jönne létre, amely megelőzve a TUI-t egyértelműen piacvezetői pozícióra törne. Ezzel a Rewe megerősíthetné pozícióját mint Németország legnagyobb utazásközvetítői hálózata, és túraszervezőin keresztül még nagyobb forgalmat generálhatna a Condor légitársaság számára. A Rewe jelenleg szerény jelenlétét erősíthetné Nagy-Britanniában, Skandináviában. a Benelux államokban, Franciaországban és más európai piacokon, valamint olyan tengerentúli országokban szerezhetne nagyobb részesedést mint például India.
A Thomas Cook és a Rewe egy kézbe kerüléséhez azonban a Német Gazdasági Versenyhivatalnak is lenne néhány szava. Hiszen így kétpólusúvá szűkülne a német utazási piac, a TUI-ra és a Rewe-Thomas Cookra. Azonban mind az így a második helyre szoruló TUI, mind a kisebb német túraszervezők tiltakoznának a felvásárlás ellen.
Egy alternatív megoldás az lehetne, ha az Arcandor egy pénzügyi befektetőnek adná el a részesedését, amely a Thomas Cook-ot meghagyná önálló, pénzügyileg független cégként, és a német piac második résztvevőjeként. Ezt tartja járható útnak a Thomas Cook vezetése is. Manny Fontenla-Novoa, a Thomas Cook ügyvezetője hangsúlyozta, hogy amennyiben az Arcandor az eladás mellett dönt, meg kéne győznie őket arról, hogy a cég “a megfelelő kezekbe kerül”.