A Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter elnökletével megtartott keddi ülés során a VÖMNB áttekintette a január 1-jén hatályba lépett világörökségi törvény végrehajtásából fakadó feladatokat, ezek ütemezését és a rendelkezésre álló forrásokat - tájékoztatta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szerdán az MTI-t.
A közlemény szerint az új jogszabály alapján megvalósuló világörökségi helyszínkezelés (ennek eszköze a kezelési terv és az ezt végrehajtó világörökség gondnokság, a világörökségi tervtanácsok, a világörökségi hatástanulmány) lehetőséget nyújt arra, hogy a világörökségi, illetve a világörökségi várományos helyszínek ki tudják használni a világörökségi címmel járó ismertségből eredő előnyöket az értékalapú fejlesztés útján.
A világörökségi törvény és annak végrehajtási rendeletei az állami és a helyi szereplők (önkormányzatok, civil szervezetek, egyházak) közötti együttműködésre alapozva, az állami felelősség kérdését nem megkerülve rendezik a világörökség egyezményből fakadó kötelezettségeket. A kormányrendelet nyomán meghonosodó helyszínkezelés előremutató lehet a teljes hazai kulturális örökség állomány számára - szerepel a kommünikében.
Mint a KÖH közölte, a VÖMNB áttekintette a budapesti és tokaji világörökségi helyszínnek az UNESCO Világörökség Bizottsághoz (VÖB) 2013. február 1-ig benyújtandó megőrzési állapotjelentéssel kapcsolatos feladatokat.
A VÖMNB felkérte az érintett társtárcákat (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és Vidékfejlesztési Minisztérium), hogy segítsék elő az UNESCO VÖB döntéseiben foglaltak hazai teljesítését. Ehhez kapcsolódóan a VÖMNB megtárgyalta a budai várnegyed hosszú távú fejlesztésével kapcsolatos világörökségi vonatkozásokat, és arra kérte Réthelyi Miklóst, valamint az érintett tárcákat, hogy érvényesítsék a világörökségi szempontokat a fejlesztések tervezése során.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy ezen fejlesztési terveket - mivel a beavatkozások hatással lehetnek a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékére - a világörökség egyezmény értelmében előzetesen be kell jelenteni az UNESCO Világörökség Központnak.
A Bizottság javasolta, hogy az UNESCO VÖB által előírt UNESCO/ICOMOS szakértői missziót a nemzeti erőforrás miniszter 2012 szeptember-októberre hívja meg a budapesti helyszínre, továbbá a VÖB által kért tanulmány a tokaj-hegyaljai helyszínen működő bányáknak a kiemelkedő egyetemes értékre gyakorolt hatásáról szeptemberig készüljön el.
A VÖMNB elfogadta a nyolc magyar világörökségi helyszínre vonatkozó Kiemelkedő Egyetemes Érték Visszamenőleges Meghatározások (KEÉM) tervezetét, amely az UNESCO VÖB által meghatározott formátumban és fogalmak szerint világosan rögzíti a helyszínek világörökségi értékeit, a védelem és kezelés elvárásait, az állami kötelezettségvállalásokat.
Forrás: MTI