A „Varázshegy” elnevezésű kiemelt projektpályázatot szeptember 23-án nevesítette a kormány, amelynek keretében eddig látogatók elől elzárt, 3000m2-nyi területen tud különleges élményt adó interaktív kiállítást létrehozni a területi korlátokkal küzdő intézmény.
A kert legnagyobb épülete, a Nagyszikla, hatalmas belső terének kiállító- és rendezvénytérként való kiépítését 1912 óta tervezik, de eddig sosem valósult meg. A 2007-ben lezárult intézményrekonstrukció II. üteme beruházásának eredményeként az Állatkert legnagyobb épülete szerkezetileg és kívülről megújult, de belső tere nagyrészt kihasználatlan maradt. A Nagyszikla belsejének hasznosításával egyrészt kulturális események, rendezvények sokaságának méltó helyszínéhez jut az intézmény, másrészt növekszik a télen nyújtható élmények, programok száma és így nőhet a látogatási idő is.
Óriasok csarnoka
A Nagysziklába tervezett Varázshegy kiállítás a földi élet színpadán valaha feltűnt, különleges létformáknak, az élet fejlődésének, lenyűgöző gazdagságának egyedi és látványos bemutatását tűzte ki célul, ahol „csudálatos ritkaságokkal” találkozhat a nagyközönség. A vezérfonalat a létformák, az élő és élettelen rendszerek sokfélesége adja, ahol a sokféleséget, mint a környezet kihívásaira, a megoldandó problémákra adott választ értelmezzük és rendkívül változatos, a tér előnyeit jól kihasználó kiállítás-technikai eszközökön keresztül tesszük élményszerűvé. Többek között találkozhat majd itt a látogató 20 méteres bálnával, benyúlhat egy T-rex szájába, jégkorszaki időutazáson vehet részt, óriás páncélos halakkal hasonlíthatja össze a ma élő halfajokat, megtapasztalhatja hogyan hallanak a denevérek, hogyan maradtak levegőben az óriás repülő hüllők, szembesülhet őseivel, a mikrovilág óriásira nagyított modelljei mellett érezheti parányinak magát, az élővilág számtalan technika „újítását” tanulmányozhatja és gyönyörködhet a különlegesen berendezett élő állatok akváriumaiban, terráriumaiban. Egyszóval olyan, interaktív és kalandos játékokkal, élő állatok bemutatóival, óriás állatok modelljeivel, a mikrovilág megismerését lehetővé tevő kivetítős mikroszkópokkal, felfedező és előadó termekkel gazdagon felszerelt kiállítás-rendszert terveztünk, amelyhez hasonló Közép-Európában máshol nem látható.
Nagyszikla anno
A pályázat keretében a Nagyszikla kiállítóterein kívül a Bölény- és Zsiráfház műemléki rekonstrukciója is megvalósul, méghozzá az eredeti Kós Károly – Zrumetzky Dezső féle tervek alapján. A műemléki részletek mellett mindkét ház korszerű, a mai kor állattartási igényeinek megfelelő kialakítású és felszereltségű belső állattartó térrel és újjáépített kifutó-együttessel egészül ki. Az épületek fűtését részben megújuló energia felhasználásával oldjuk meg, a Széchenyi Fürdő medencéinek elfolyó, ún. hulladékvizének hője biztosítja majd a kiállítóterek megfelelő hőmérsékletét.
A beruházás tervezett, teljes költsége nettó 1,2 milliárd forint, amelyhez a Fővárosi Állat-és Növénykert 100 millió, a Fővárosi Önkormányzat pedig 200 millió forintos önerőt biztosít. A projekt legelső elemei már 2010 nyarára elkészülnek, ám a beruházás teljes futamideje, mint más kiemelt pályázat esetében is, 24 hónap.