2008 első nyolc hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken 5,3 millió vendég 14,4 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 2,6 százalékkal nőtt a tavalyi azonos időszakhoz képest, a vendégéjszakák száma viszont kis mértékben csökkent. Ez utóbbi többek közt azzal a nemzetközi trenddel magyarázható, hogy a turisták az éves egy hosszabb szabadság helyett több, rövidebb utazást tesznek.
Ezt igazolja, hogy miközben augusztusig a külföldi vendégek száma 3,6 százalékkal nőtt, a külföldi vendégéjszakák száma 0,6 százalékkal csökkent. A beutazó turizmusban, idén az olyan nagy „keresletelvonó” események sem okoztak visszaesést, mint a futball Európa Bajnokság vagy az olimpia. A három legnagyobb küldőpiac (1. Németország, 2. Ausztria, 3. Nagy-Britannia) továbbra is őrzi vezető szerepét. A rangsor többi részében változások történtek: érzékelhető a lengyel, szlovák, cseh, valamint román vendégek számának növekedése.
2008. január-augusztusban a belföldi vendégek száma 1,8 százalékkal nőtt, miközben a belföldi vendégéjszakák száma 1,2 százalékkal csökkent.
A balatoni turizmusban a tavalyi rendkívül jó évet idén sikerült kis mértékben felülmúlni. Ehhez a turisztikai szolgáltatások körének jelentős bővülése, a Balaton jó vízminősége, valamint a Magyar Turizmus Zrt. „Vizek Éve” kampánya egyaránt hozzájárult. A Balaton turisztikai régióban összességében 1,2 százalékkal bővült a vendégek száma, ami a belföldi vendégszám 3,4 százalékos növekedésének köszönhető. Ugyanakkor gyakorlatilag stagnált (-0,8%) a vendégéjszakák száma.
Budapest kereskedelmi szálláshelyein mind a belföldi, mind pedig a külföldi vendégek száma (összességében 3,7%-al), de a vendégéjszakák száma is növekedett. A küldőpiacok tekintetében érdekes fejlemény, hogy a fővárosban Nagy-Britannia maga mögé utasította Németországot. A tavalyi azonos időszakhoz képest 22,7%-kal több brit vendég érkezett eddig Budapestre.
A turisztikai régiók közül a Tisza-tó és a Nyugat-Dunántúl emelkedik ki. Mindkét régióban jelentős, 10 százalékot meghaladó, vagy a körüli mértékben nőtt a belföldi és a külföldi vendégéjszakák száma. Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon azonban a külföldi vendégforgalom növekedése nem tudta ellensúlyozni a belföldi vendégforgalom csökkenését.
Tovább folytatódik az a sokéves tendencia, hogy a kereslet a magasabb minőségű szolgáltatások irányába tolódik el: ma már a külföldiek minden 100-ból 76 éjszakát, honfitársaink 100-ból 59 éjszakát szállodában töltenek.