A turizmus globális visszaesése, a tervezett áfaemelés, az üdülési csekk és a falusi vendégfogadás kedvezményének megszűnése, csökkenése mellett a saját források és központi támogatások hiánya már az idei szezonban is gondokat okozhat a Balatonnál. A bizonytalan helyzetű vállalkozások esetlegesen sorozatos csődje láncreakciót indíthat el. Bedöntheti azokat a cégeket is, amelyek nagyléptékű fejlesztésekkel próbálták megalapozni a sikeres piaci működést.
A válsággal kapcsolatos tennivalókról volt szó elsősorban a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság (BRIB) márciusi ülésén is. Kovács Miklós, a turisztikai szakállamtitkárság vezetője annak a reményének adott hangot, hogy a beutazóforgalom visszaesése nem éri el az öt százalékot, miközben a belföldi forgalom a tavalyi szinten marad. Ez utóbbinak persze feltétele, hogy sikerüljön megőrizni az üdülési csekk korábbi kedvezményeit. Szerinte sokat segíthet az egyensúly megőrzésében az idei kulturális turizmus éve program.
A helyi szakemberek nem ennyire optimisták, a belföldi forgalom szinten tartásában sem igazán bíznak a régiót is sújtó megszorítások miatt. Veiland László, a Veszprém Megyei Turisztikai Hivatal vezetője több szempontból is károsnak látja a regionális turisztikai pályázatok megszüntetését. Tavaly a BRIB javaslata alapján 51 rendezvény szervezői között 144 millió forintot osztottak szét. A legkisebb összeg 665 ezer, a legnagyobb 4,5 millió volt. Marketingfeladatokra 22 pályázónak 35 millió forintot biztosítottak összesen hasonló értékhatárokkal. A pályázók jelentős része turisztikai kiadványok elkészítéséhez, újbóli megjelentetéséhez vagy túraútvonalak kitáblázásához, médiakampányok lebonyolításához kapott segítséget. Összesen 8 millió forinttal támogatták az animátorok foglalkoztatását is tizenegy szolgáltatónál. Veiland László szerint ez a több mint 170 millió forint többszörösen is hiányozni fog a régió turisztikai szektorából, mert helyi és megyei önkormányzati források is kapcsolódtak hozzá, amelyek jelentős része szintén elveszhet a központi húzóerő hiányában. A nonprofit szervezetek pedig a munkájukat nem tudják majd hozzátenni a nem létező forrásokhoz.
A Veszprém megyei hivatalvezető attól is tart, hogy a központi pályázati forrás idei megszűnése nem egyszeri alkalom lesz, mert a nem létezőt sokkal nehezebb visszaállítani, mint a meglévőt megtartani.
Rosta Sándor, a BRIB elnöke attól tart, hogy támogatás hiányában megszűnhetnek a régió legfontosabb rendezvényei, mert a szervezők eleve számolnak a központi segítséggel. Egyik napról a másikra nem lehet ilyen drasztikusan átalakítani a feltételeket. Azt meg egyszerűen elképzelhetetlennek tartja, hogy legalább a megszokott szinten ne ajánljanak programokat a vendégeknek. Különösen megmagyarázhatatlan lenne ez a kulturális turizmus évében, amit Kovács Miklóshoz hasonlóan ő is egy fontos lehetőségnek tekint, de nem ilyen feltételekkel. A BRIB elnöke szerint a marketingre és az animációra fordított keretet még úgy-ahogy nélkülözni lehetne egy ideig, de rendezvények nélkül jelentős vonzerővel lesz szegényebb a Balaton. A pénztelenség első negatív hatásait már közvetlenül is megérezhették a februári Utazás kiállításon, ahol az érdeklődők többsége kereste a régió megszokott rendezvénynaptárát – hiába. Enyhíthet a gondokon a Balaton Fejlesztési Tanács pályázata, amellyel 55 millió forintot osztanak szét rendezvények támogatására, 67 millióval a család- és gyerekbarát szolgáltatások fejlesztését segítik, 173 millióval pedig a közbiztonság javítását támogatják. Igaz, ezek a források a korábbi években is megvoltak, így semmiképp sem pótolhatják a régiós turisztikai forrásokat. Rosta Sándor lapzártánk idején arról tájékoztatott bennünket, hogy a turisztikai vezetők Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel való találkozója után ígéretet kaptak Gyenesei István önkormányzati minisztertől a lehetséges források felkutatására. Ha nem is a tavalyi nagyságrendben, de talán sikerül valamennyi pénzt a régióknak biztosítani. Hogy így lesz-e, lapzártánk után derül ki.
Klaszter készül uniós forrásból
38 millió forint támogatást kapott a veszprémi Balaton.hu Zrt. a közép-dunántúli operatív program keretében a Balaton Információs- és Turisztikai Klaszter megalapítására és fejlesztésére. A projekt célja olyan komplex klaszter kialakítása, amely a Balaton régió vállalkozásai számára olyan felületet biztosít, amely az egységes megjelenésen, online adatbázison kívül olyan szolgáltatások igénybe vételét is lehetővé teszi, amelyek az üzleti erőforrásaik gyarapodását szolgálják. A projekt megvalósításának határideje 2010. január 31.