A tanácskozáson az Önkormányzati Minisztérium Turisztikai szakállamtitkársága képviseletében Pap Zoltán szakmai főtanácsadó, a Magyar Turizmus Zrt. részéről pedig Kiss Kornélia, a kutatási csoport vezetője vett részt.
A 2008 szeptemberében Bordeaux-ban megtartott Európai Turizmus Fórumhoz kapcsolódó informális turisztikai miniszteri találkozón az EU tagországok turisztikai vezetői megállapodtak abban, hogy a gazdasági válság turizmusra gyakorolt hatásait, a fogyasztói szokások változását európai szinten szükséges megvizsgálni, ezért az Európai Bizottság szervezésében készüljön tanulmány az európai keresleti tendenciák tartós változásáról és a gazdasági tényezők turisztikai keresleti trendekre gyakorolt hatásáról. A gazdasági válság közvetlen hatásainak felmérésére a Bizottság javaslatot tett egy 2009. elején, telefonos lekérdezésen alapuló felmérés elkészítésére, amelyben a 27 tagállamban a 2009. évi utazási szándékok, kiadások, szokások, várható költési hajlandóság változására és a preferált desztináció típusokra kívánnak választ kapni. Az ülésen a tagállamok megvitatták a tervezett kérdőívet, amely alapján a Gallup Intézet a felmérést 27 tagállamban összesen 27 ezer háztartás megkeresésével végzi el. Az ülésen magyar részről felmerült az igény, hogy a megkérdezés a megvalósított, vagy tervezett utazások esetében a konkrét célországra is terjedjen ki.
Hasonló felmérést készít elő a bizottság az utazás, vendéglátás szektor szolgáltatóinak megkérdezésével az ágazat 2009. évi helyzetének várható alakulásáról. A két tanulmány eredményeit beépítik az európai turisztikai szektor versenyképességéről 2009-ben készítendő tanulmányba.
Az ülésen a tagállamok döntést hoztak a Kiváló Európai Turisztikai Desztináció (EDEN) díj 2010. évi témájáról is. Jövőre a vízi turizmusban kiváló desztinációkat díjazza a Bizottság.
Az ülésen a tagállamok jóváhagyták az EU Bizottság fenntartható turizmusfejlesztésre vonatkozó stratégiája megvalósításának értékeléséhez a tagállamok jelentésének tartalmára vonatkozó tematikát. Az európai turizmus hosszú távú versenyképességének megőrzése és fenntartható fejlesztése érdekében a Bizottság 2007 októberében elfogadott közleményében hét kihívást fogalmazott meg, amelyben előre lépes szükséges:
- a kereslet szezonális jellegének csökkentése,
- a turisztikai célú közlekedés környezeti hatásának kezelése,
- a turisztikai munkahelyek minőségének javítása,
- a turizmust fogadó közösség életminőségének megőrzése,
- a természeti források felhasználásának és a hulladéktermelés minimalizálása,
- a természeti és a kulturális örökség megőrzése
- és az üdülés mindenki számára elérhetővé tétele.
E témakörökben a bizottsági közlemény éves tájékoztatási kötelezettséget ró a tagállamokra, amelyben a közleményben foglaltak tagállami végrehajtásának helyzetéről, a fenntarthatósági kihívások témaköreiben megvalósított legjobb gyakorlatokról, valamint az eredmények mérésére szolgáló esetleg már alkalmazott tagállami indikátorokról kell számot adni. A jelentés kitér a tagállamok turizmus irányításának szervezeti rendszerére, turizmus stratégiájának fő elemeire, a fenntarthatósággal kapcsolatos hét kihívásra adott tagállami lépésekre, legjobb gyakorlatokra, ezek mérésére alkalmazott tagállami indikátorokra, valamint a hét kihívás egyikének megoldására tett sikeres tagállami lépésekre. A tagállami jelentéseket 2009. február végéig elkészíteni.