Szavaló főúr, signature ételek és italok, patinás köntös kíséretében

Az Eventrend tavaly novemberben jelentette be a főváros legidősebb kávéházaként ismert Centrál működtetésének átvételét az Özyer Csoporttól. Ezzel a hazai cégcsoport második irodalmi kávéház üzemeltetését vállalta fel Budapesten. A történelmi múlttal rendelkező irodalmi kávéházat az április 11-vel, a Költészet Napjával kezdődő héten nyitják ki ismét.

A bérleti szerződést az Eventrend Group és az Özyer Csoport a Matild Palotában, ünnepélyes keretek között írta alá. A felújítási munkák azonban, és az előre eltervezett nyitás ideje elhúzódott az időközben robbanásszerűen megjelenő, és a világon mindenütt megszorító intézkedéseket magával hozó covid-járvány kitörése, majd újabb és újabb hullámainak következtében. 

 

Most azonban már felállt az új csapat a házban, kialakították a konyha magyar és francia vonalat képviselő koncepcióját, és olyan újításokat is bevezettek a régiúj irodalmi kávéház működtetése során, amely mind azt célozza, hogy még többen legyenek kíváncsiak arra - és legyenek aztán törzsvendégei a háznak -, mit tud adni ma betérő vendégeinek ez a patinás múlttal rendelkező kávéház.

Kik a Centrál jelenlegi arculatának, gasztronómiájának kialakítói?

Mancza Norbert igazgató, aki 5 éve dolgozik az Eventrend kötelékében. Több helyet is létrehozott vagy ő nyitotta meg. Vezetése alá tartozik többek között a Kazinczy utcai Brklyn, az Up Hotel teljes vendéglátása, valamint több szezonális nyári hely Budapesten és a Balatonnál. 

Juhász Dániel kreatív executive séf, aki évekig a Dérynében és a Viking Cruise-nál dolgozott séfként külföldön, így kiemelkedő tapasztalata van hazai és a nemzetközi vendégek kiszolgálásában. A cégcsoportnál - többek között - főszerepet vállalt a tavaly nyári Spoon hajón működő Brklyn Boat gasztroegység beindításában, az Up Hotel konyhájának elindításában, illetve nevéhez fűződik többek között a Centrál Grand Cafe gasztronómiai koncepciójának kialakítása. 

Bán Balázs séf, több, mint 10 éves konyhai tapasztalattal rendelkezik. Ez idő alatt megfordult a legjobb és legforgalmasabb helyeken, többek között a Four Seasonben található Kollázs étteremben és a Dérynében is. 

Juhász Máté séf, aki Franciaországban sajátította el a francia konyha alapjait, ahol évekig dolgozott és szerzett tapasztalatot. Fiatal kora ellenére otthonosan mozog mind a bisztró és fine bisztró területein. Erőssége a kreativitás, a folyamatos megújulás. 

Ők ketten, kiegészítve egymást, együttesen vezetik mostantól a Centrál konyháját.

És fontos még megemlíteni - főként egy kávéház esetében - a patisserie séfet, Takács Juditot is, aki 12 éve dolgozik cukrászként, mestercukrászként. Sőt, 4 éven át a Művészetek Palotája vezető cukrásza volt. Szeret új alapanyagokkal, formákkal, ízekkel, színekkel játszani, a letisztultság, az eredetiség, a kreativitás és a precizitás jellemzi munkáit. 

Milyen üzenetet szeretnének átadni vendégeiknek a mai üzemeltetők?

  • A francia és magyar kávéházi kultúra találkozása
  • Progresszivitás/modernitás és klasszikus értékek szimbiózisa 
  • Grand Café életérzés 
  • Két zongora egy kávéházban
  • Pezsgőbár és nyitott kávéskonyha 
  • Irodalmi étlap irodalmi főúr prezentálásában

Milyen életérzés, hangulat várja mostantól a kávéházba érkezőket?

A nagykávéház egy olyan hatalmas tér, ahol a nagy ablakok, nagy belmagasság, tükrök, csillárok, díszes belső tér, igazi nagypolgári miliőt jellemez. Itt bordószínűek a bőrpamlagok, csillogó borítású a fapadló, klasszikus kávéházi márványasztalok mellett egyedi tervezésű elemek, zöldnövényzet és izgalmas térelrendezés, kialakítás jellemzi a közös nagy teret.

Próbálják megőrizni azt a miliőt, ami mindig is jellemző volt rá: ez a belvárosi kávéház egyike volt a századforduló legfontosabb irodalmi találkozóhelyeinek. Az 1887-ben alapított,  számtalan átépítést megélt vendégváróhely a Károlyi Mihály utca és az Irányi utca sarkán álló történelmi épületben, visszafogottan elegáns, pezsgő hangulatot árasztó, fesztelen hely szeretne lenni a város közepén.

Egy vendéglátóhelynél alapkérdés: milyen a gasztronómiája, étel- és italkínálata?

Ételkínálat: Az étlapon a párizsi és budapesti nagykávéházakra jellemző könnyed bisztró konyha mellett megtalálható a progresszív, egyedi ételek is. Ebben nagyon hangsúlyos a reggeli- és brunch kínálat, egyedi süteményekkel, klasszikus és különleges tojásételekkel. A kínálat elég széles , így lehetővé teszi, hogy a nap bármely szakában, bármilyen alkalom, esemény idején bárki választhat neki megfelelő fogást az étlapról.

Desszertek: Az elmúlt több mint 130 évben a Centrál híres volt desszertjeiről, így ez az egyik fő rendezőelve az étlapnak. A nagy klasszikusok és és újragondoltak együtt szerepelnek az üvegpultnál is megtekinthető választékban. 

Champagne & Koktél Bár: A kínálatot a lezser elegancia, érzéki játékosság, kifinomultság jellemzi leginkább. Egész nap kérhetők klasszikus és kortárs kávék, különleges hideg-meleg italok. Hangsúlyosak itt a frissítő-hűsítő italok, amelyek közt megtalálhatók az ikonikus és modern kedvencek egyaránt. A kora esti óráktól élő zene mellett reflektorfénybe kerülhetnek a nagy francia házak által kínált champagne-ok, illetve a ház signature koktéljai.  

 Ki a jelenlegi üzemeltető?

Az Eventrend Group 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik nemcsak kávéházak, hanem éttermek, szállodák üzemeltetésében és rendezvényszervezésben is. A cégcsoporthoz kötődik mintegy 20 gasztronómiai vállalkozás, többek között a Gundel Étterem, a New York Kávéház, a Spoon the boat, a Főőrség Kávéház, a Városliget Café, a Séf Asztala, a Symbol, a Groupama Aréna vagy a Müpa catering szolgáltatása, emellett 5 vidéki hotel és 11 rendezvényhelyszín is. Jelenleg Magyarországon és Csehországban vannak jelen a vendéglátás piacán.  

Milyen változásokat hozott a megjelenés terén az új üzemeltető színre lépése?

Korhű bejárat visszaállítása: a korábbi oldalsó bejárat helyett, a 2000-es felújításnál kialakított, a kávéház közepére vezető lengőajtó vette át a főbejárat szerepét, ettől a belépő valóban egy Grand Caféban érzi magát az első perctől kezdve. 

Megújult a teljes padozat, és egyedi tervezésű térelválasztó elemek is helyet kaptak. Egy nagy közösségi körkanapé és ahhoz illeszkedő dohányzóasztalok szolgálják azok kényelmét, akik elsősorban kötetlen beszélgetésekre térnek be.

A beltér meghatározó hangulata az eklektikus és szecessziós formavilág. Az ehhez tartozó tárgyi kultúra is megjelenik a kávéházban, így írógépek, könyvek, íráshoz használt eszközök, klasszikus kávéházi márványasztalok, korabeli thonett székek. 

Finomabb lett a kávéházi világítás, hangulatos asztali lámpák kerültek a térbe, századelős állólámpák teszik hangulatossá az estéket és a megújított falakat díszítő fényekkel emeljük ki.  A korábbiakhoz képest világosabb lett a beltér, ennek célja a könnyedség, fesztelenség érzésének javítása.

Egyedülálló módon két zongora is helyet kap a kávéházban, a bejárat egyik és másik oldalán, amelynek célja, hogy a napközbeni kávéházi rész és az esti bár-éttermi rész is dedikált zenei programot élvezhessen. 

 

Újraéled a kávéház történelmi kávéskonyhája a korábbi cukrászpult helyén. A térbe sok klasszikus kávéházi növény került, az arany különböző árnyalatai, a zöld és világos barnás színek uralják a tér sok elemét.

Kik dolgoztak a belső tér átalakításán?

A Centrál belső élményének megteremtésén az Eventrend által összefogott, különböző tudású és múltú szakemberek dolgoztak. Így kapott helyett a csapatban Hergenrőder Ildikó belsőépítész, Meskó Zsolt színházi rendező, Tihanyi Péter kreatív stratégiai vezető, valamint a belső csapat: Mancza Norbert ügyvezető, Juhász Dániel séf, valamint Nagy Gábor, Kőrössy Zoltán alapító partnerek. 

Mitől lett híres anno a Centrál Kávéház? Kik voltak a Kerek Asztal Lovagjai?

Eredetileg 1887-ben nyílt meg Erényi Ullmann Lajos házában. Az építészeti terveket Quittner Zsigmond készítette el. Maga a kávéház a ház földszintjén volt és nyolc teremből, két játékszobából, egy kávékonyhából és egy ruhatárból állt. A mennyezet és a falak díszítését Scholtz Róbert készítette. Alapítója Seemann kávés volt, aki veje, Frankl részére rendezte be a kávéházat. A következő tulajdonos Grüneck Gusztáv 1900-ban vette át a kávéházat, őt pedig veje Mészáros Győző követte 1905-ben. Ez volt a kávéház virágzó korszaka, a pesti szellemi élet egyik centrumaként tartották számon.

A régi Centrál Kávéház egyik legfontosabb hagyománya a híres vendéglátáson túl a kávéház intellektuális jellege, a pezsgő kávéházi szellemi élet volt, hisz egykor éjjel-nappali nyitva tartás mellett festők, építészek, szobrászok, újságírók, színházi emberek, fotósok, muzsikusok, művészettörténészek, orvosok, egyetemi tanárok otthona, törzskávéháza volt. 

1905-től Mészáros Győző vette át a kávéház vezetését, aki nagy súlyt fektetett a kávéház szellemi életére. Ekkor élte a kávéház a fénykorát. A Centrál Kávéház Tudósasztala körül vitázott többek között Gombocz Zoltán nyelvész, Eckhardt Sándor művészettörténész, Szekfű Gyula és Hóman Bálint történészek. A Centrál Kávéház nevezetes Kerek Asztala körül szerkesztette Kiss József a Hét című újságot, innen indult el, majd ide tért vissza 1920-ban a New York Kávéházból a Nyugat. Törzsvendég volt itt Ady, Karinthy, Móricz, Babits, Osvát, Kosztolányi, Krúdy, Ignotus, Szabó Lőrincz, Tóth Árpád, Kaffka Margit, később Illyés Gyula, Tamási Áron, Veres Péter – hogy csak néhányat említsünk az akkori szellemi életének nagyjai közül. 1940 és 1944 között a Centrálban működött a Bólyai Akadémia irodalmi és társadalomtudományi baráti kör Püski Sándorral, Féja Gézával.

A második világháború után a Centrálban szerkesztették az első irodalmi folyóiratot – az Újholdat – így lettek a kávéház törzsvendégei Nemes Nagy Ágnes, Pilinszky, Szabó Magda, Mándy Iván, Örkény, Ottlik, Hubay, Devecseri Gábor, Somlyó György.

Hogy vált a hazai irodalmi élet központjává?

A Centrálban az első jelentős esemény az volt, amikor Kiss József a Váci utcai Koronából átköltöztette Kerek Asztalát és a frissen alapított A Hét szerkesztőségét. A cikkek nagy részét itt írták és a frissen elkészült írásokat átküldték az Atheneum nyomdába. A Hét fiatalabb íróinak csoportja alapította meg Nyugatot, amely az új eszméket, új hangot képviselte. A Hétre a főváros összes kávéháza előfizetett.

Kiss József Kerek Asztalának tagjai sokan mások mellett: Mikszáth Kálmán, Gárdonyi Géza, Ignotus, Heltai Jenő, Krúdy Gyula, Molnár Ferenc.

A Centrál szellemi központtá vált, és a Nyugat íróinak törzshelyévé is egyben. A lapnak kétszer is volt itt törzsasztala. Az első 1908-tól, az indulástól, 8 éven keresztül mindennaposak voltak az összejövetelek. A Nyugat írói minden kedden összegyűltek a „Nyugat-zsúr”-ra, szerdánként pedig az írónők tartották itt összejöveteleiket. Ezeken az eseményeken rendszeresen vettek részt: Ady Endre, Kosztolányi Dezső. Karinthy Frigyes, Molnár Ferenc, Heltai Jenő, Osvát Ernő, Schöpflin Aladár, Gellért Oszkár, Babits Mihály.

A második törzsasztalnál 1920-körül állandó vendég volt Tóth Árpád, Móricz Zsigmond, Szép Ernő, Surányi Miklós, Nagy Lajos, Kárpáti Aurél, Szabó Lőrinc, aki „folyton írt a kávéja mellett”, valamint egy ideig József Attila is. Szabó Dezsőnek is, habár mindig lenézte a nyugatosokat, külön asztala volt Táltos néven, az 1920-as években, egészen 1925-ig, amikor a budai Philadelphiába tette át székhelyét.

Megbecsült vendége a kávéháznak Karinthy Frigyes, aki miután Budáról Pestre költözött, a Hadikból a Centrálba tette át székhelyét. 1934-1938 között itt töltötte sok délutánját. Itt észlelte végzetes betegségének első tüneteit, majd műtétje után itt írta az Utazás a koponyám körül első vázlatait. Karinthy asztalánál gyakran megtalálható volt a fiatal Ottlik Géza.

Milyen sors várt a házra a II. világháború után?

A második világháború után eszpresszóvá alakították, majd 1949-ben bezárták. Ezután a Paprikaközpont Nemzeti Vállalat került a helyére, majd 1953-tól a Metro Építő Vállalat kultúrotthona és üzemi étkezdéje működött benne. 1965-től a kávéházat az ELTE Eötvös-klub néven diákklubként üzemeltette. A berendezések maradványai közül a lambériát és a lépcsőrendszert, a mellvédeket, oszlopokat, kandelábereket, falikarokat védetté nyilvánították. Márványtábla őrizte a nagyhírű vendégek emlékét. A hetvenes-nyolcvanas évek kedvelt egyetemi találkozó- és szórakozóhelye volt. Sajnos a márványtáblák eltűntek, s már a védett berendezésekről sem lehet tudni. 1993-ban az épületben nyílt meg a Wizard’s játékterem.

Majd tulajdonosváltása és átépítése utáni újbóli megnyitása 2000-ben volt, a beruházást Somody Imre üzletember finanszírozta.  Ő is nyitotta újra a méltó módon helyreállított történelmi nagykávéházat, azonban rengeteg pénzét felemésztette a helyreállítás és az ehhez képest aránytalan bevétele a háznak, így kénytelen volt eladni egy török üzleti csoportnak a történelmi hely üzemeltetési jogát.

2020-ban a Covid járvány miatt 18 hónapra bezárt a kávéház, ez idő alatt kezdődtek a tárgyalások az új üzemeltetővel, az Eventrenddel, amely most újranyitotta a Centrált.

 

Forrás: Eventrend / Turizmus Online


Újdonság: pizza és bor egy palackban

Újdonság: pizza és bor egy palackban 

Az ital az ismert amerikai pizzás gyorsétteremlánc és egy borászat együttműködésében született meg.
Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak

Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak 

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb kihívása, de szerencsére vannak olyan példamutató kezdeményezések, amelyek változást hozhatnak.
Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely

Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely 

A Jazz Kocsma közösségi oldalán jelentette be, hogy három évvel ezelőtti újranyitásukat követően végleg bezárnak.
Már kapható laboratóriumban előállított libamáj

Már kapható laboratóriumban előállított libamáj 

A hízott kacsamáj laboratóriumban termesztett alternatívája ellentmondásos jövőt kínál a termesztett húsipar számára.
Itt az elviteles dobozok legújabb generációja

Itt az elviteles dobozok legújabb generációja 

Több mint 40 ezer alkalommal tették próbára idén a felhasználók a Cup Revolution innovatív, újrafelhasználható dobozrendszerét, amely a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a közelmúltban a CSR Hungary Magyar Üzleti Felelősség Díját.
Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán

Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán 

A drágulás fő mozgatórugói a kakaó, a kávé és a tea árainak emelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei.
Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között?

Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között? 

A gin szerelmeseinek és a különleges ízek kedvelőinek álmodták meg az ultraprémium gint.
Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz?

Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz? 

Nem, nem süteményt, valami egészen mást. Ráadásul épp száz éve került a doboz mélyére.
Újbor kóstoló Badacsonyban

Újbor kóstoló Badacsonyban 

Összegyűlik a badacsonyi borvidék színe-java a tradicionális Újbor kóstolóra.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.